کد خبر 71884

بازارهای سهام اروپا به دنبال سخنان ترامپ مبنی بر نزدیک شدن به توافق تجاری آمریکا و چین رشد خوبی را سپری کردند به طوری که شاخص «یورو استاکس» رکورد چهارساله خودرا لمس کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقصاد به نقل از سی ان بی سی، بازارهای سهام اروپا بعد از صحبت‌های ترامپ مبنی بر اینکه توافق تجاری آمریکا و چین در آستانه نهایی شدن است رشد نسبتا خوبی را تجربه کردند و شاخص «یورو استاکس» با رشد 0/4 درصد رکورد چهارساله خود را لمس کرد.

دونالد ترامپ روز سه‌شنبه اعلام کرد واشنگتن و پکن در آستانه نهایی کردن مذاکرات حول توافق تجاری هستند. این صحبت‌های ترامپ در حالی است که دولت وی از اعتراضات هنگ‌کنگ بر خلاف میل دولت چین حمایت کرد.

به دنبال این سخنان ترامپ درباره توافق تجاری آمریکا و چین شاخص‌های سهام اروپایی افزایش یافتند. در آسیا نیز بازارهای سهام بعد از خوشبینی‌ها نسبت به توافق تجاری صعود کردند و شاخص MSCI آسیا – پاسیفیک به غیر از ژاپن رشد 0/2 درصدی را تجربه کرد. از طرفی مرکز ملی آمار چین اعلام کرد میانگین سود صنعتی کاهش 10 درصدی را تجربه کرد که نشان از ادامه افت اقتصاد این کشور بعد از جنگ تجاری با آمریکاست.

در اروپا نیز شاخص اطمینان مصرف‌کننده در فرانسه از پیش‌بینی تحلیل‌گران سبقت گرفت و در ماه نوامبر نقطه 106 واحدی را لمس کرد که بالاترین میزان از ماه ژوئن 2017 به بعد محسوب می‌شود.

همچنین سرمایه‌گذاران اروپایی نیم‌نگاهی به مسائل بریتانیا و بریگزیت دارند چرا که قرار است دوازدهم دسامبر انتخابات زودهنگام پارلمانی برگزار شود تا تکلیف بریگزیت مشخص شود و طبق نظرسنجی‌ها حزب محافظه‌کار به رهبری بوریس جانسون از حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین پیش است.

در بحث اخبار شرکتی اروپا خبرگزاری رویترز گزارش داده است که شرکت هواپیمایی «لوفت هانزا» در حال نهایی‌کردن قرارداد واگذاری «بخش سرویس غذایی بخش اروپایی» خود به یک شرکت سوئیسی به نام «گیت گروپ» است که فعالیت‌اش در حوزه فراهم کردن انواع سرویس‌ها برای صنعت هواپیمایی است.

انتهای خبر 

ارسال نظر

تازه ها