کد خبر 71869

با اعلام مرکز ملی آمار چین

بر اساس آماری که مرکز ملی امار چین منتشر کرده است میانگین سود صنعتی این کشور با کاهش 10 درصدی در ماه اکتبر نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است که شدیدترین کاهش در 8 ماهه اخیر محسوب می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی ان بی سی، مرکز ملی آمار چین اعلام کرد میانگین سود صنعتی در ماه اکتبر نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 10 درصد کاهش یافته است و به 60 میلیارد دلار رسید که بیشترین کاهش سود صنعتی در 8 ماه گذشته محسوب می‌شود.

این در حالی است که سود صنعتی در ماه سپتامبر حدود 5.3 درصد کاهش یافته بود.

بخش صنعتی چین در چندماه اخیر به دلیل جنگ تجاری با آمریکا و همچنین کاهش تقاضای داخلی برای محصولات صنعتی تحت فشار بسیار زیادی بوده است.

یک اقتصاددان چینی بعد از انتشار این آمار اعلام کرد «کاهش شدید سودآوری صنعتی در ماه اکتبر نشان می‌دهد که اقتصاد واقعی چین با مشکلات زیادی دست به گریبان است».

وی همچنین در ادامه گفت «انتظار می‌رود که در بازه زمانی در آینده رشد سودها در چین منفی باشد و در این راستا احتمالا دولت چین اقدامات تشویقی دیگری را برای تحرک‌بخشی به اقتصاد کشور انجام دهد».

حاشیه سود صنعتی نیز در دوره زمانی ژانویه تا اکتبر 4.9 درصد کاهش یافته است در حالی که در 9 ماهه اول میزان کاهش حاشیه سود 3.9 درصد بوده است.

همچنین میزان سود شرکتی نسبت به مدت مشابه سال قبل 2.9 درصد کاهش یافت  در حالی که در بازه زمانی ژانویه تا سپتامبر میزان کاهش سود شرکتی 2.1 درصد بوده است.

از طرف دیگر بر اساس داده‌های مرکز ملی آمار چین شاخص قیمت تولیدکننده و نیز میزان صادرات چین در ماه اکتبر کاهش را تجربه کرده است به طوی که میزان کاهش نرخ تورم تولیدکننده که یکی از مهمترین شاخص‌ها در تعیین سود صنعتی است، شدیدترین کاهش در سه سال اخیر بوده است.

انتهای خبر 

ارسال نظر

تازه ها