کد خبر 71604

آمریکا و چین تصمیم دارند برای نهایی شدن توافق تجاری خود دوباره نشست برگزار کنند و برای بار دوم با یکدیگر گفتگو کنند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در اکتبر در یک کنفرانس مطبوعاتی با لیو هی، معاون نخست وزیر چین اظهار کرد که انتظار دارد پس از تکمیل فاز اول توافق به سرعت به سوی فاز دوم مذاکرات پیش رود. فاز دوم روی شکایت اصلی آمریکا مبنی بر سرقت مالکیت معنوی آمریکا توسط چین از طریق اجبار شرکتهای آمریکایی برای انتقال فناوری به رقیبان چینی متمرکز خواهد بود.

اما نوامبر سال ۲۰۲۰ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است و مشکلاتی که سر راه فاز اول توافق تجاری به وجود دارد به همراه عدم تمایل کاخ سفید برای کار کردن با کشورهای دیگر برای تحت فشار قرار دادن پکن، امیدها به هر گونه توافق جدیتر در آینده نزدیک را ضعیف‌تر کرده است.

جنگ تجاری ۱۶ ماهه آمریکا با چین، شرکتها و کشاورزان آمریکایی را دچار مشکلات فراوانی کرده و زنجیره تامین جهانی آنها را مختل ساخته و باعث کندی رشد اقتصادهای جهان شده است. عدم رسیدگی به دلیل اصلی این مناقشه، پرسشهایی را درباره این که آیا جنگ مذکور ارزش چنین هزینه هایی را داشته، برانگیخته است. در این بین به بسیاری از شیوه‌های تجاری پکن که بسیاری از اقتصادهای بازار آزاد آن را غیرمنصفانه می دانند، پرداخته نشده است.

پیش از این گزارش شده بود که امضای فاز اول توافق تجاری ممکن است به سال دیگر بکشد زیرا دو کشور هنوز بر سر درخواست پکن برای لغو تعرفه‌های بیشتر در جدل هستند.

مقامات در پکن اظهار کرده اند که انتظار دارند پیش از انتخابات آمریکا برای فاز دوم توافق پشت میز مذاکره بنشینند زیرا می‌خواهند ببینند آیا ترامپ دوباره در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز می شود.

یک مقام چینی به رویترز گفت: این ترامپ است که خواهان امضای این قراردادهاست نه ما. ما می‌توانیم صبر کنیم.

جیم کاستا، نماینده دموکرات از کالیفرنیا که در دو کمیته کشاورزی اصلی کنگره حضور دارد، چهارشنبه گذشته گفته بود منابع چینی اظهارات مشابهی به وی داشته اند.

به گفته منابع آگاه دولت آمریکا، اولویت اصلی ترامپ در حال حاضر منعقد کردن فاز اول توافق تجاری و تضمین خرید بزرگ محصولات کشاورزی آمریکایی از سوی چین است تا بتواند از آن به عنوان یک پیروزی بزرگ در کمپین انتخابات ریاست جمهوری استفاده کند. پس از آن چین ممکن است در برنامه سیاست ترامپ در اهمیت پایین‌تری قرار گرفته و وی به مسائل داخلی متمرکز شود.

بر اساس گزارش رویترز، گفته متیو گودمن، یک مقام سابق دولت آمریکا و کارشناس تجاری مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی اظهار کرد: چین و آمریکا علاقه واضحی به انعقاد فاز اول توافق تجاری دارند تا بازارها را آرام کرده و نگرانیها نسبت به سیاست داخلی را برطرف کنند. احتمال بالایی وجود دارد که دو طرف فاز اول توافق را منعقد کنند اما امضای یک توافق جامع پیش از انتخابات آمریکا بعید است. یک مشکل کلیدی، عدم وجود یک استراتژی یکپارچه آمریکا در برخورد با چین است.

در این بین، چین به منظور پرداختن به یکی از مسائل اساسی در مذاکرات تجاری با آمریکا، اعلام کرد جریمه‌های نقض حقوق مالکیت معنوی را افزایش خواهد داد./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها