کد خبر 71603

وزیر اسبق لبنان در سخنانی از آغاز رایزنی‌ها برای تشکیل دولت لبنان طی هفته آینده خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «کریم بقرادونی» سیاستمدار لبنانی و از وزرای اسبق این کشور اعلام کرد، رایزنی‌های الزام‌آور پارلمانی برای مأمور کردن یک نخست‌وزیر به تشکیل دولت از هفته آینده آغاز خواهد شد.

وی به شبکه «المیادین» گفت: تشکیل دولت در لبنان طول نخواهد کشید و قبل از پایان سال رخ خواهد داد. رویکرد فعلی در لبنان تشکیل دولتی «تکنوسیاسی» متشکل از ۲۴ وزیر است که افراد متخصص بیشتر کرسی‌های آن را بر عهده خواهند داشت.

بقرادونی ادامه داد، «سعد الحریری» نخست‌وزیر تنها شخص خود را بر تشکیل دولت آینده در لبنان تأیید می‌کند و «میشل عون» رئیس‌جمهور نمی‌خواهد لبنان را برای مدتی طولانی در خلأ سیاسی رها کند.

وی تصریح کرد، رئیس‌جمهور و متحدانش در دو هفته به رایزنی و مشورت پیرامون دولت آینده می‌پردازند و اگر سعد الحریری ریاست این دولت را نپذیرد، شخص دیگری مأمور به تشکیل دولت می‌شود.

بقرادونی در ادامه گفت: آمریکایی‌ها برای ایجاد شکاف میان ارتش لبنان و حزب‌الله تلاش می‌کنند و هدف تحریم‌های آمریکا خلع سلاح و امضای معاهده صلح با اسرائیل است.

وی تأکید کرد، قدرت حزب‌الله همان موضوعی است که باعث شده رژیم صهیونیستی فکر تهاجم به لبنان را از سر خود بیرون کند.

از سوی دیگر المیادین اعلام کرد، تظاهرات‌کنندگان تعدادی از مسیرها در مناطق مختلف لبنان و پل «الرینغ» که دو بیروت را به هم متصل می‌کند، بسته‌اند.

در ادامه این گزارش آمده، پل الرینغ شاهد تنش‌هایی میان تظاهرات‌کنندگان و اهالی منطقه است که خواستار بازگشایی این مسیر هستند.

تظاهرات در لبنان در اعتراض به مسایل اقتصادی از ۱۷ اکتبر (۲۵ مهر) آغاز شد و دیروز و در سی و نهمین روز تحرکات بسیاری از مناطق این کشور شاهد تظاهرات بود.

معترضان دیروز خواستار تشکیل دولتی تکنوکرات (فن سالار) به جای دولت سعد الحریری شدند؛ نخست‌وزیری که در ۲۹ اکتبر از سمت خود کناره‌گیری کرد و دولتش به دولت پیشبرد امور تبدیل شد.

منبع: فارس 

ارسال نظر

تازه ها