کد خبر 71601

رسانه های کره شمالی از برگزاری یک مانور جنگی توپخانه در این کشور با نظارت رهبر کره شمالی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، آژانس خبری مرکزی کره‌شمالی (کی‌سی‌ان‌ای) گزارش داد، مانورها با نظارت کیم جونگ اون،‌ رهبر کره‌شمالی و حضور او در یک یگان نظامی در جزیره کوچک چانگرین در ساحل غربی این کشور آغاز شد.

این نخستین بازدید آشکار کیم جونگ اون به یک یگان نظامی خط مقدم، از زمان ورود به مذاکرات هسته‌ای با آمریکا در سال گذشته بوده است. مذاکرات هسته‌ای اکنون به بن‌بست رسیده است زیرا کره‌شمالی فشارها را بر واشنگتن برای لغو تحریم‌های بین‌المللی و کنار گذاشتن سیاست‌های خصمانه علیه کره‌شمالی افزایش داده است.

کی‌سی‌ان‌ای گزارش داد، کیم جونگ اون پیش از تعیین هدف، به یک واحد توپخانه ساحلی دستور شلیک داد و آن نیروها "به طور کامل مهارت‌های خودشان" را به نمایش گذاشتند و "موجب خوشنودی رهبر معظم" شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این جزیره در شمال مرز دریایی بین دو کره است که شاهد چندین درگیری دریایی خونین بین این رقبا در سال‌های گذشته بوده است. در سال ۲۰۱۰ کره‌شمالی یک حمله توپخانه به یک جزیره کره‌جنوبی درست در جنوب مرز را آغاز کرد و باعث کشته شدن چهار تن شد. در اوایل همان سال، کره‌شمالی همچنین به شلیک اژدر به یک ناو جنگی کره‌جنوبی متهم شد که در نزدیکی همین مرز فعالیت می‌کرد و باعث کشته شدن ۴۶ ملوان شد.

وزارت دفاع کره‌جنوبی با ابراز تاسف از اجرای این مانورها اعلام کرد، این‌ها نقض توافق‌های سال گذشته بین دو کره است؛ توافق‌هایی که هدفشان کاهش خصومت‌های نظامی در مناطق مرزی بوده است. چویی هیون-سو، سخنگوی وزارت دفاع کره‌جنوبی به خبرنگاران گفت، کره‌شمالی باید از هرگونه اقداماتی که می‌تواند تنش‌های نظامی در مناطق مرزی را افزایش دهد، خودداری کرده و از توافق‌های کاهش تنش ۲۰۱۸ تبعیت کند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها