کد خبر 71375

طبق بررسی های انجام شده و دادگاهی که علیه ترامپ صورت گرفت احتمال وتوی طرح حمایتی آمریکا از اعتراض های هنگ کنگ وجود دارد زیرا این طرح باعث بهم خوردن رابطه آمریکا و چین می شود.

 به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا اظهار کرد، در حال ایجاد تعادل میان اولویت‌های موجود در روابط چین و آمریکا است.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، وی افزود: ما باید در کنار مردم هنگ‌کنگ باشیم اما من در عین حال از شی جینپینگ، رییس جمهور چین نیز حمایت می‌کنم. او از دوستان من است. او فردی فوق‌العاده است اما می‌خواهم شاهد حل و فصل این مساله باشم. من حامی هنگ‌کنگ و آزادی و تمامی این مسائل هستم اما ما در روند دستیابی به بزرگترین توافق تاریخ قرار داریم و اگر بتوانیم این مساله را به سرانجام برسانیم عالی خواهد شد.

مجلس نمایندگان روز چهارشنبه طرح "حقوق بشر و دموکراسی هنگ‌کنگ" را با ۴۱۷ رای موافق در برابر یک رای مخالف به تصویب رساند. تصویب مجلس نمایندگان یک روز پس از تصویب متفق‌القول این طرح در سنا صورت گرفت.

در صورتی که ترامپ بخواهد مانع تبدیل شدن این طرح به قانون شود، میزان آرای مثبتی که این طرح دریافت کرده می‌تواند مانع وتوی ریاست جمهوری شود. طبق قوانین آمریکا، رد وتوی ریاست جمهوری نیازمند دو سوم آرا در مجلس نمایندگان و سنا است.

اظهارات نامطمئن ترامپ درباره این طرح که در حمایت از معترضان هنگ‌کنگی تنظیم شده است، او را با انتقادات بسیاری از سوی هر دو حزب آمریکا روبه‌رو کرده است.

چارلز شومر، رهبر اکثریت سنا در همین راستا ترامپ را به داشتن موضعی ملایم در برابر همتای چینی‌اش متهم کرده و گفته است: برخورد فروتنانه ترامپ با شی جینپینگ به عنوان کسی که وعده رویکرد سختگیرانه در برابر چین را داده بود، بسیار مبهوت کننده است./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها