کد خبر 70303

منابع آگاه ترکیه از شرط گذاشتن ترامپ برای اردوغان خبر داد و گفت: ترامپ تصمیم دارد تا برای برداشتن تحریم های اعمال شده برروی ترکیه یک قرارداد 100 میلیارد دلاری با آمریکا ببندد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، این منابع در گفتگو با روزنامه واشنگتن پست فاش کردند، در نامه‌ هفته گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای خود که در حال حاضر برای بررسی مشکلات موجود در روابط فی مابین در واشنگتن به سر می‌برد، این پیشنهادات با هدف بهبود روابط آمریکا و ترکیه مطرح شدند.

روزنامه واشنگتن پست پیش‌بینی کرد، این پیشنهادات خشم برخی از قانون‌گذاران آمریکایی به ویژه نمایندگان پارلمان این کشور را به دنبال داشته باشد که ماه گذشته میلادی به دلیل عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، تحریم‌هایی را علیه این کشور تصویب کردند.

روند تحویل سامانه‌های پدافند هوایی اس ۴۰۰ روسیه که بحرانی را در روابط ترکیه و آمریکا ایجاد کرد، در اواسط ژوئیه گذشته آغاز شد و مرحله دوم آن در اواسط سپتامبر پایان یافت، اردوغان نیز اعلام کرد که این سامانه‌ها در آوریل ۲۰۲۰ به شکل کامل راه‌اندازی خواهند شد.

به دنبال این مساله، مسئولان آمریکایی برای لغو این قرارداد و فروش سامانه‌های آمریکایی پاتریوت تلاش کردند، واشنگتن هم‌چنین آنکارا را به تاخیر و حتی لغو روند تحویل جنگنده‌های اف ۳۵ و نیز اعمال برخی تحریم‌ها بر اساس "قانون کاتسا" ویژه مقابله با دشمنان آمریکا تهدید کرد اما ترکیه از هرگونه امتیازدهی خودداری کرد./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها