کد خبر 69853

مقامات لیبی به روسیه واکنش نشان داده و گفتند: روسیه با دخالت در امور لیبی باعث ایجاد تنش در این کشور شده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، فتحی باشاغا، وزیر کشور دولت وفاق ملی لیبی در گفت‌وگو با پایگاه خبری آمریکایی "بلومبرگ" در تونس، روسیه را به آتش‌افروزی در لیبی، تشدید بحران به جای یافتن راه حل برای آن و تلاش برای بازگرداندن بقایای رژیم معمر القذافی، دیکتاتور سابق این کشور و تقویت نفوذ آن در آفریقا و بخش جنوبی اروپا متهم کرد.

این اتهامات لیبی به روسیه پس از آن مطرح شد که دولت وفاق ملی لیبی اعلام کرد که مدارک و ادله اولیه‌ای به دست آورده که نشان می‌دهد مزدوران شرکت امنیتی "واگنر" روسیه در کنار نیروهای خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به "ارتش ملی لیبی" می‌جنگند.

پیشتر روزنامه "نیویورک تایمز" با انتشار گزارشی مدعی شد که صدها "مزدور روس" توسط گروه امنیتی "واگنر" برای حمایت از نیروهای خلیفه حفتر در این کشور به کار گرفته می‌شوند. واگنر یک شرکت امنیتی خصوصی محسوب می‌شود.

در مقابل، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه ادعاهای روزنامه آمریکایی "نیویورک تایمز" درخصوص حضور ده‌ها نیروی روس در لیبی را تکذیب کرد و گفت این امر ادعایی نادرست است.

در همین راستا، فتحی باشاغا، وزیر کشور لیبی درخصوص مبارزه با تروریسم خاطرنشان کرد، همکاری کشورش با آمریکا برای مبارزه با تروریسم ادامه دارد و این همکاری منجر به انجام سلسله حملات هوایی ویرانگر علیه داعش در ماه سپتامبر گذشته شده است، اما حمله خلیفه حفتر به شرق لیبی زمینه مناسبی را برای گروه تروریستی داعش و بازسازی نیروهایش فراهم کرده است.

فتحی باشاغا، واشنگتن را به کمک جهت برقراری و گسترش امنیت و ثبات در لیبی تشویق کرد و گفت: آمریکا باید به اصل اخلاق و قانون در لیبی پایبند باشد./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها