کد خبر 69312

معاون وزیرخارجه روسیه درباره گام چهارم ایران گفت: این موضع به همکاری ایران و روسیه در یک پروژه مشترک ربطی ندارد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نوشته نشریه پولتیکو، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امورخارجه روسیه روز سه‌شنبه (امروز) پس از آنکه ایران اعلام کرد گام جدید خود در راستای کاهش تعهداتش در توافق هسته‌ای را اجرایی می‌کند، گفت: اقدام جدید تهران بر پروژه مشترک ایران و روسیه در تاسیسات فردو تاثیر نخواهد داشت.

وی تاکید کرد: ما خواهان ادامه اجرای این پروژه هستیم.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران امروز با اعلام آغاز اجرای گام چهارم تهران در راستای کاهش تعهدات برجامی‌اش گفت که تزریق گاز به سانتریفیوژهای تاسیسات فردو از فردا آغاز می‌شود.

سخنگوی کاخ کرملین نیز در واکنش به این اقدام جدید ایران، نسبت به آن ابراز نگرانی کرد و گفت: روسیه نگرانی های ایران نسبت به تحریم‌ها و سابقه کشورها در عمل به تعهداتشان را درک می‌کند.

وی همچنین اظهار داشت: نابودی توافق هسته‌ای هیچ نتیجه خوبی در بر ندارد.

به گزارش ایسنا، جمهوری اسلامی ایران پس از گذشت یک سال از نقض برجام توسط آمریکا و خروج یک‌جانبه این کشور از توافق که به بازگرداندن تحریم‌ها علیه تهران منجر شد و همچنین بد عهدی طرف‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان اعلام کرد که طبق متن این توافق، اجرای برخی تعهداتش را کاهش خواهد داد، مگر اینکه اروپا برای حفظ برجام اقدامی موثر و عملی انجام دهد.

در همین راستا، حجت‌الاسلام حسن روحانی امروز (سه‌شنبه) با اشاره به اقدامات ایران برای کاهش تعهدات برجامی خود اظهار داشت: من امروز به ۱+۴ اعلام می‌کنم که فعالیت ما با نظارت آژانس انرژی اتمی خواهد بود. گام چهارم نیز مانند سه گام دیگر قابل بازگشت است و اگر آن‌ها به تعهدات خود در اول ژانویه ۲۰۱۷ بازگردند ما هم به این تاریخ برمی‌گردیم.

وی ادامه داد: ما طبق برجام ۱۰۴۴ سانتریفیوژ در فردو داریم که قرار بود آن‌ها بچرخند اما به آن‌ها گاز تزریق نکنیم اما از فردا گازدهی را در فردو آغاز می‌کنیم.

روحانی همچنین خاطر نشان کرد: ما مذاکرات را ادامه می‌دهیم. البته چون در هفته‌های اخیر به توافق نرسیدیم گام چهارم را برمی‌داریم اما در دو ماه آینده به مذاکرات ادامه می‌دهیم و اگر همه تحریم‌ها برداشته شد و ما توانستیم نفت را بفروشیم و از سود بانک‌های خود استفاده کنیم ما هم به شرایط گذشته بازمی‌گردیم. من معتقدم ما راه درستی انتخاب کردیم و دنیا باید بداند که ملت ایران هم مقاوم است و هم اهل مذاکره./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها