کد خبر 69273

بعد از استعفای جان برکاو که به مدت 10 سال رئیس مجلس عوام انگلیس شد لیندسی هویل عضو حزب کارگر انگلیس جانشین وی شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بعد از استعفای «جان برکاو» از سمت ریاست مجلس عوام انگلیس، نمایندگان پارلمان این کشور، سر «لیندسی هویل» عضو حزب کارگر و معاون برکاو را به عنوان رئیس جدید مجلس عوام انگلیس برگزیدند.

برکاو در تاریخ ۹ سپتامبر (۱۸ شهریور) در آخرین جلسه مجلس عوام پیش از تعطیل شدن به درخواست «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس، اعلام کرد به‌زودی از سمت خود کناره‌گیری خواهد کرد. او در این جلسه کاغذی بر روی صندلی خالی خود گذاشت که بر روی آن عبارت «ساکت شده» نوشته شده بود.

بنا به گزارش شبکه «بی‌بی‌سی»، لیندسی بعد از پیروزی در دور نهایی رأی‌گیری در مقابل «کریس بریانت»، به عنوان رئیس جدید مجلس عوام انگلیس منصوب شد.

رؤسای مجلس عوام انگلیس نقش نظارت بر مناظره‌ها و بحث‌های این مجلس را دارند و در خصوص نمایندگانی که باید در این مجلس سخنرانی کنند، تصمیم‌گیری می‌کنند.

در چهارمین و آخرین دور از رأی‌گیری، لیندسی هویل که سال‌ها بعنوان معاون ارشد برکاور فعالیت داشته است، موفق شد ۳۲۵ رأی پارلمان را به دست آورد و این در حالی بود که رقیب وی کریس بریانت از حزب کارگر، ۲۱۳ رأی پارلمان را به دست آورد.

هویل سپس به نمایندگان پارلمان گفت: «این مجلس (عوام) تغییر می‌کند، اما تغییرات به سوی بهتر شدن است».

سال‌های آخر فعالیت برکاو در مجلس عوام، با کشمکش‌های شدید سیاسی اقتصادی انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا مقارن بود. مجلس عوام انگلیس سه بار توافقی که دولت این کشور برای اجرای برگزیت با بروکسل کسب کرده بود رد کرد و در نهایت به کلیات توافق چهارم که در پی تلاش‌های فشرده جانسون حاصل شده بود رأی مثبت داد.

منبع: فارس 

ارسال نظر

تازه ها