کد خبر 69244

کره شمالی درباره مذاکره با آمریکا گفت : آمریکا با لیست سیاهی که راه انداخته است نشان می دهد که نمی خواهد با کشورها مذاکره خوبی داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، این ارزیابی کره شمالی در حالی مطرح شده که این کشور تلاش می‌کند فشارهایش بر آمریکا را به سبب تداوم بن‌بست در مذاکرات هسته‌ای دو کشور افزایش دهد و در همین راستا چند روز پیش کره شمالی اقدام به پرتاب آزمایشی چند موشک از آنچه که یک پرتابگر "بسیار بزرگ" خواند، کرد. این اولین آزمایش تسلیحاتی کره شمالی در حدود یک ماه گذشته محسوب می شود.

وزارت امور خارجه کره شمالی امروز(سه‌شنبه) اظهار کرد، گزارش اخیر وزارت امور خارجه آمریکا درباره فهرست سیاه تروریسم این کشور که ظاهرا پیونگ یانگ را در فهرست سیاه کشورهای حامی تروریسم حفظ کرده و در روزهای اخیر منتشر شد، بار دیگر ثابت می‌کند آمریکا "سیاست خصمانه" و "نفرت دیرینه" خود را علیه کره شمالی حفظ کرده است.

در این بیانیه‌ این وزارتخانه کره شمالی که توسط خبرگزاری دولتی این کشور انتشار یافت آمده است:  اقدام آمریکا به مثابه یک توهین و خیانت به یک شریک در گفتگو است. مجرای گفتگو میان کره شمالی و آمریکا به دلیل مواضع واشنگتن هرچه بیشتر باریک می شود.

نام کره شمالی پس از آن که این کشور به عنوان مقصر بمبگذاری در یک هواپیمای مسافربری کره جنوبی در سال 1987 با به جا گذاشتن 115 کشته معرفی شد، در فهرست سیاه آمریکا برای کشورهای پشتیبان تروریسم قرار گرفت.

در سال 2008 و در پی تلاش آمریکا برای جلب کره شمالی به مذاکرات بر سر توافق هسته ای نام این کشور از این فهرست سیاه خارج شد. با این حال در سال 2017 دولت دونالد ترامپ مجددا نام کره شمالی را در این فهرست سیاه آمریکا قرار داد و کره شمالی را متهم به حمایت از اقدامات تروریستی بین المللی کرد.

سال گذشته میلادی کره شمالی و آمریکا دیپلماسی پرنوسانی را بر سر مساله شرایط خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی به جریان انداختند اما مذاکرات دو طرف در پی ناکامی دومین نشست کیم جونگ اون رهبر کره شمالی با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ماه فوریه گذشته به بن‌بست خورده است.

ماه گذشته میلادی نیز دو کشور تلاش کردند دوباره مذاکراتشان را در شهر استکهلم سوئد از سر بگیرند اما پیشرفت معناداری حاصل نشد.

بر اساس اعلام لی اون جائه، یک قانونگذار پارلمان کره جنوبی، آژانس جاسوسی کره جنوبی اخیرا در نشستی در پشت درهای بسته در روز دوشنبه به قانونگذاران این کشور گفته، انتظار دارد مذاکرات آمریکا و کره شمالی در دیرترین حالت، اوایل ماه دسامبر از سر گرفته شود./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها