کد خبر 69179

یکی کارشناس مسائل بین الملل درباره استیضاح ترامپ معتقد است که باعث افزایش اختلاف ها در میان سیاسیون آمریکایی می شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، الهام کدخدایی، کارشناس مسایل سیاسی، امروز در نشستی که در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران برگزار شد درباره استیضاح دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا گفت: از همان اوایل ریاست جمهوری فعلی آمریکا دلایل زیادی برای استیضاح او وجود داشت. در قانون اساسی آمریکا به خیانت به کشور و رشوه خواری اشاره شده است و از دلایل استیضاح است و اما خطاهای دیگری نیز مطرح شده است که توضیح شفافی درباره نوع این خطاها و ارتکاب به آنها از سوی رییس جمهور وجود ندارد و این باعث می شود بر سر آن اختلاف باشد.

کدخدایی ادامه داد: میان قوه مقننه و مجریه آمریکا همواره رقابت زیای وجود داشته. افزایش قدرت ریاست جمهوری در آمریکا به جایی رسیده است که دیگر متفکران imperial presidency (ریاست جمهوری امپراطورگونه) را مطرح کرده و معتقدند افزایش قدرت در این نهاد موجب شده معنای سابق خود را از دست بدهد.

او افزود: در میان منتقدان ترامپ این موضوع مطرح است که باید قدرت رییس جمهور فعلی آمریکا محدود شود چرا که دیگر نمی توان رییس جمهور آینده آمریکا را کنترل کرد.

این کارشناس همچنین مطرح کرد: حزبی شدن و دوقطبی شدن در این استیضاح مطرح است. در بحث رای گیری روز پنج شنبه درباره بررسی استیضاح و همچنین رای گیری از مردم این موضوع مشهود است.

کدخدایی درباره گروه دیگری از مخالفان ترامپ گفت: بروکرات هایی که سال ها در دقسمت های مختلف دولت فدرال آمریکا کار کرده‌اند در این جریان مقاومت آمریکا سهم بزرگی دارند. ترامپ گفته بود با این گروه که deep state خوانده می شود مبارزه خواهد کرد اما اکنون خود این گروه در برابر ترامپ قرار دارد که سعی می کنند مقاومتی نهادینه در برابر عملکرد رییس جمهور فعلی آمریکا به وجود بیاورند.

او بیان کرد که بر این عقیده است "مطمئنا این استیضاح شکاف‌های موجود در قوای مختلف حکومت آمریکا و مردم آن درباره وضعیت داخلی این کشور را عمیق‌تر خواهد کرد"./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها