کد خبر 69167

بازارهای سهام آسیایی در نتیجه خوشبینی نسبت به توافق تجاری آمریکا و چین مثبت شدند و وزیر بازرگانی آمریکا اعلام کرد که موقتا به شرکت‌های آمریکایی اجازه داده است که محصولات خود را به شرکت «هواوی» بفروشند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی ان بی سی، بازارهای سهام آسیایی در نتیجه خوشبینی نسبت به توافق تجاری آمریکا و چین روند مثبتی را امروز دوشنبه طی کردند.

شاخص‌های سهام در خود چین روند رشد را نشان دادند به طوری که شاخص شانگهای کامپوزیت 0/7 درصد افزایش یافت و شاخص شنزن نیز رشد 0/9 درصدی از خود نشان داد. همچنین در هنگ کنگ شاخص «هانگ سنگ» معادل 1.28 درصد رشد کرد.

شاخص «کوسپی» کره جنوبی رشد شگفت‌انگیز 1.17 درصد را تجربه کرد و قیمت سهام شرکت تکنولوژی «اس کی هاینکس» رشد 2 درصدی را از خود نشان داد.

در استرالیا شاخص ASX 200 رشد ناچیز 0/15 درصدی را از خود نشان داد که مهترین دلیل ناچیز بودن این رشد افزایش 0/2 درصدی شاخص خرده‌فروشی ماهانه در این کشور بود. اما رشد این شاخص نتوانست به اندازه برآوردها باشد چرا که اقتصاددانان در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده بودند که شاخص خرده‌فروشی استرالیا حدود نیم درصد رشد خواهد کرد.

همچنین شاخص MSCI به غیر از ژاپن رشد تقریبا 2 درصدی از خود نشان داد اما بازارهای سهام در خود کشور ژاپن امروز تعطیل بودند.

یک خبر دیگر در رشد بازارهای سهام آسیا به ویژه چین تأثیر گذار بود. دیروز «ویلبر راس» وزیر بازرگانی آمریکا اعلام کرد که «به صورت موقت» به شرکت‌های آمریکایی اجازه داده است که محصولات خود را به شرکت تلکام چینی «هواوی» بفروشند.

در ابتدای این سال شرکت «هواوی» و برخی دیگر از شرکت‌های چینی به دلیل مسائل مربوط به امنیت ملی آمریکا در لیست سیاه وزارت بازرگانی آمریکا قرار گرفتند.

وزیر بازرگانی آمریکا همچنین جزئیات بیشتری از توافق تجاری بین آمریکا و چین ارائه کرد و گفت که «فاز اول» این توافق قرار است با حضور سران دو کشور در یکی از ایالت‌های آیوا، آلاسکا، هاوایی و یا یکی از شهرهای چینی امضا شود.

این توافق در ابتدا قرار بود که در اجلاس سازمان همکاری اقتصادی کشورهای آسیا – پاسیفیک در امضا شود اما به دلیل تظاهرات در شیلی این توافق به تعویق افتاد.

ماه گذشته آمریکا و چین در مذاکرات تجاری با یکدیگر با «فاز اول» توافق تجاری موافقت کردند که بر مبنای آن آمریکا از افزایش تعرفه واردات کالاهای چینی خودداری خواهد کرد و در عوض چین حدود 50 میلیارد دلار از محصولات کشاورزی آمریکا را خریداری کند.

انتهای خبر 

ارسال نظر

تازه ها