کد خبر 69142

رئیس بانک مرکزی کشور مجارستان درباره ارز یورو به عنوان از اتحادیه اروپا گفت: انتخاب این ارز یک خطای استراتژیک بوده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از خبرگزاری رویترز، مجارستان که از آمیزه‌ای از سیاست‌های اقتصادی تک‌رو از زمان روی کار آمدن ویکتور اوربان، نخست‌وزیر در سال ۲۰۱۰ پیروی می‌کند، عضو ناحیه یورو نیست و هیچ هدفی برای پذیرفتن یورو به عنوان واحد پولی خود هم در نظر ندارد. دولت و بانک مرکزی مجارستان گفته‌اند، این کشور نباید تا پیش از آنکه اقتصادش به طور کامل قوی شود، به ناحیه یورو ملحق شود.

رئیس بانک مرکزی مجارستان در مقاله‌ای برای روزنامه فایننشال تایمز نوشت، زمان آن فرا رسیده است که اروپا به دنبال برون‌رفت از "تله یورو" باشد.

وی در ادامه این مقاله که یکشنبه چاپ شد، نوشت: «این یک عقیده تعصب‌آمیز است که یورو گام بعدی "عادی" در راستای متحد شدن غرب اروپاست. اما پول مشترک کنونی اروپا اصلا عادی نیست، چون تقریبا هیچ یک از پیش شرط‌های آن اجرایی نشده‌ است.»

رئیس بانک مرکزی مجارستان همچنین نوشت: «دو دهه پس از اجرایی شدن یورو، اکثریت محورها و ستون‌های لازم و ضروری یک پول رایج جهانی موفق شامل یک وضعیت مشترک، بودجه‌ای که دست‌کم ۱۵ تا ۲۰ درصد از مجموع تولید ناخالص داخلی منطقه یورو را پوشش دهد، یک وزیر مالی در حوزه یورو و یک وزارتخانه که مسولیت این امر را برعهده داشته باشد، هنوز ناپیدا هستند.»

رئیس بانک مرکزی مجارستان همچنین گفت، اعضای اتحادیه اروپا باید بتوانند در دهه‌های پیش‌رو ناحیه یورو را ترک کنند و آنهایی هم که باقی می‌مانند باید یک پول رایج با ثبات‌تر جهانی ایجاد کنند. معاهده ۱۹۹۲ ماستریخت شرایطی را برای پیوستن به یورو مطرح کرد که یکی از آن‌ها نگه داشتن و حفظ کسری بودجه زیر سه درصد از برون‌داد اقتصادی است و این شرط باید مجددا تدوین شود.

کسری بودجه مجارستان زیر سقف سه درصد تعیین‌شده اتحادیه اروپاست./ایسنا

 

 

ارسال نظر

تازه ها