کد خبر 68855

دبیرکل سازمان ملل درباره تصمیم ترکیه درمورد سوریه گفت: تیمی را برای رایزنی با اردوغان به ترکیه فرستادیم تا درباره تصمیم او رایزنی کنند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از روسیاالیوم، فرحان حق، معاون سخنگوی رسمی دبیرکل سازمان ملل در جریان کنفرانس مطبوعاتی خود اعلام کرد: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه طی دیدار با  آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل پیشنهاد نقشه ویژه برای ایجاد منطقه امن جدید برای بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان را مطرح کرد.

فرحان حق در ادامه افزود: گوترش به اردوغان اطلاع داده است که کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل در اسرع وقت تیمی را به منظور بررسی این پیشنهاد ترکیه تشکیل خواهد داد.

گوترش در جریان دیدار با اردوغان بر لزوم احترام گذاشتن به اصول بنیادین برای تضمین حق بازگشت داوطلبانه و امن پناهجویان به کشور خود تاکید کرد.

اردوغان و گوترش، روز (جمعه) یکم نوامبر گفت‌وگوی یک ساعته‌ای را در آنکار پشت درهای بسته داشتند.

ترکیه نهم اکتبر عملیاتی تحت عنوان "چشمه صلح" در سوریه علیه نیروهای یگان‌های مدافع خلق کرد (ی‌پ‌گ) به راه انداخت که این عملیات با محکومیت بین‌المللی مواجه شد. پیش از آغاز این عملیات، آمریکا از خروج نیروهای آمریکایی از این منطقه خبر داد که چراغ سبزی برای آغاز عملیات ترکیه به حساب می‌آمد./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها