کد خبر 68592

برخی از مسئولان آمریکایی در واکنش به عدم پیگیری سعودی ها درباره پرونده قتل خاشقچی می گویند: سعودی ها در این پرونده کوتاهی کردند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از سایت شبکه خبری الجزیره، دیوید شنکر، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک در نشست کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان این کشور با اشاره به اینکه در روند قضایی محاکمه عاملان قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی در این کشور کوتاهی صورت گرفته، اظهار کرد: این نکته به مسئولان عربستانی ابلاغ شده است.

شنکر در بخش دیگری از صحبت‌های خود تاکید کرد که کشورش عربستانی‌ها را برای دستیابی به توافق صلحی در یمن تحت فشار گذاشته است.

از سوی دیگر، روزنامه لس‌آنجلس تایمز به نقل از کریستوفر نایت، منتقد هنری از موافقت نمایشگاه هنری "دیزرت اکس" آمریکا که در جنوب کالیفرنیا برپاست با اجرای نمایشگاهی در عربستان انتقاد کرده و این اقدام را فساد اخلاقی و پایانی برای یک اتفاق هنری نویدبخش دانست.

نایت توجیهات برگزارکنندگان این نمایشگاه برای همکاری با ریاض را مورد انتقاد قرار داده و گفت: آنها با یکی از وحشی‌ترین و سرکوب‌گرترین حاکمیت جهان همکاری می‌کنند.

همچنین او از یکی از برگزارکنندگان نمایشگاه برای شرکت در طرح آینده سرمایه‌گذاری در ریاض موسوم به داووس صحراء انتقاد کرد.

این منتقد هنری افزود: روسای شرکت‌های بزرگ جهان باید درباره عربستان بحث و بررسی انجام دهند زیرا همه چیز در آنجا بر وفق مراد نبوده بلکه برعکس است. بسیاری از بانکداران سال گذشته اجلاس داووس صحراء را به دلیل خشم ناشی از دست داشتن ریاض در قتل خاشقجی تحریم کردند اما وضعیت در سال جاری میلادی تغییر کرده است.

او در ادامه از استعفای تعدادی از اعضای هیات مدیره کمیته ناظر بر "دیزرت اکس" پس از ابراز انزجار از برپایی آن در عربستان خبر داد.

نایت افزود: عنوان آخرین مقاله‌ای که خاشقجی نوشت و پس از قتلش منتشر شد، "مهمترین نیاز اعراب آزادی بیان است" بود و دیزرت اکس عربستان هرگز در برآوردن آرزوی خاشقجی نقش بسزایی ایفا نخواهد کرد./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها