کد خبر 67799

رئیس جمهور شیلی برای کنترل ناآرامی‌ها در کشور بسته اصلاحات اجتماعی و افزایش 20 درصدی حقوق و دستمزد را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رئیس جمهوری شیلی برای پایان دادن به ناآرامی‌های پنج روزه در این کشور، یک بسته اصلاحات اجتماعی اعلام کرد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری فرانسه، دولت سباستین پینرا رئیس جمهوری شیلی روز سه‌شنبه (به وقت محلی) یک بسته اصلاحات اجتماعی اعلام کرد که افزایش ۲۰ درصدی حداقل حقوق بخشی از آن است.

بسته اصلاحاتی پینرا همچنین شامل توقف تعرفه برق و پیشنهاد قانونی برای تامین هزینه‌های پزشکی گران‌قیمت توسط دولت است.

پینرا در یک سخنرانی در کاخ ریاست جمهوری ضمن عذرخواهی از مردم شیلی گفت: در مواجهه با نیازها و خواست‌های اجتماعی مشروع مردم، ما پیامی را که شهروندان شیلی دادند، دریافت کردیم.

رئیس جمهوری شیلی پیش از آن نشستی با حضور برخی از سران احزاب مخالف برای یافتن راهی برای پایان دادن به اغتشاش‌های خیابانی برگزار کرد. با این حال، سه حزب مخالف از جمله حزب سوسیالیست که بزرگترین گروه مخالف دولت در شیلی است، این نشست را تحریم کردند.

ارتش شیلی برای چهارمین روز متوالی از ساعت ۸ شب سه‌شنبه تا ۵ بامداد چهارشنبه را منع آمدوشد اعلام کرد.

در سانتیاگو و ۹ منطقه دیگر از مناطق شانزده‌گانه شیلی، وضعیت فوق‌العاده اعلام شده است. نظامیان شیلی برای اولین بار از زمان حکومت «آگوستو پینوشه» دیکتاتور نظامی این کشور بین سال های ۱۹۷۳ تا ۱۹۹۰، در خیابان‌ها مستقر شده‌اند.

اعتراضات در شیلی با اعتراض به طرح افزایش بهای بلیط مترو و نابرابری اجتماعی آغاز شد و به درگیری معترضان با نیروهای پلیس و نظامیان انجامید. معترضان در جریان تجمات اعتراضی، اتوبوس ها را آتش زدند، به ایستگاه های مترو حمله کردند و مغازه‌ها را غارت کردند.

نیروهای امنیتی نیز در واکنش، به طرف معترضان گاز اشک آور شلیک و از ماشین های آب پاش استفاده کردند. در درگیری معترضان و نیروهای امنیتی تاکنون ۱۵ نفر کشته و بیش از ۲ هزار ۶۰۰ نفر دستگیر شده‌اند.

به‌رغم نرخ رشد اقتصادی در شیلی که رقم ۲.۵ درصدی تولید ناخالص داخلی در سال جاری را در بر می‌گیرد، شاخص‌های اجتماعی همچون بهداشت، آموزش و بازنشستگی از وجود نابرابری‌های بالایی حکایت دارد.

مقام های شیلیایی از وقوع ۱۰۳ مورد وقایع خشونت‌بار در سراسر کشور از جمله غارتگری خبر داده‌اند. در برخی مناطق، ساکنان محلی جلیقه‌های زرد معرف معترضان فرانسوی را بر تن کردند.

همچنین تعدادی از فوتبالیست‌های معروف شیلی از رهبران این کشور خواستند به صدای اعتراض مردم گوش دهند و در پی راهکار و چاره اندیشی باشند.

شیلی در حالی که بالاترین رقم درآمد سرانه در آمریکای لاتین را داراست، اما خصوصی‌سازی بخش سلامت و آموزش و پرورش این کشور، افزایش هزینه خدمات اولیه و کاهش حقوق بازنشستگی، مردم را دلسرد کرده است.

رئیس جمهوری شیلی پیشتر اعلام کرد که در پی ناآرامی‌ها، طرح افزایش بهای مترو را تعلیق کرده است. مترو سانتیاگو با ۱۴۰ کیلومتر وسعت بزرگترین و مدرن‌ترین مترو در آمریکای لاتین است.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها