کد خبر 67783

رئیس جمهور ترکیه گفت که آمریکا هنوز کاملا به تعهدات هفته پیش در آتش‌بس موقت در شمال شرق سوریه عمل نکرده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روز سه‌شنبه گفت که آمریکا هنوز کاملا به تعهدات هفته پیش در آتش‌بس موقت در شمال شرق سوریه عمل نکرده است.

به گزارش شبکه خبری ان‌تی‌وی، رئیس جمهور ترکیه که پس از حضور توافق با روسیه درباره خروج شبه نظامیان کُرد از شمال سوریه صحبت می‌کرد گفت: «آمریکا به طور کامل به تعهداتش پایبند نبوده است و اگر سازشی ایجاد کنیم مسیر را برای سازمان‌های تروریستی باز می‌کنیم.»

اردوغان هشدار داد که پس از پایان مهلت 120 ساعته در صورتی که آمریکا به طور کامل به تعهداتش عمل نکند، ترکیه گام‌های لازم را اتخاذ خواهد کرد.

رئیس‌جمهور ترکیه روز چهارشنبه ۱۷ مهر از آغاز عملیات نظامی جدید این کشور در شمال سوریه خبر داد. وی اسم رمز این عملیات را «چشمه صلح» عنوان کرد و مدعی شد که مأموریت نیروهای مسلح ترکیه  «ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی» است.

چند روز پس از آغاز عملیات ترکیه در شمال سوریه، «مایک پنس»، معاون رئیس‌جمهور آمریکا به آنکارا سفر کرد. وی روز پنجشنبه (۲۵ مهرماه) اعلام کرد آنکارا و واشنگتن به توافقی برای برقراری آتش‌بس پنج روزه در شمال سوریه دست پیدا کرده‌اند. 

پنس که در ترکیه در کنار پامپئو حضور داشت گفت: «توقفی در عملیات نظامی برای ۱۲۰ ساعت برقرار خواهد شد و همزمان، ایالات متحده خروج نیروهای ی.پ.گ را از مناطق مورد نظر در منطقه امن تسهیل خواهد کرد. بعد از اتمام این مرحله، ترکیه موافقت کرده که آتش‌بس را دائمی کند.»

معاون رئیس‌جمهور آمریکا گفت که دولت آمریکا هم متعهد شده تحریم‌ها علیه ترکیه را اعمال نکند. او گفت بعد از برقراری آتش‌‌بس دائمی، آمریکا تحریم‌های اعمال‌شده را پس خواهد گرفت./ فارس 

 

ارسال نظر

تازه ها