کد خبر 66855

حزب قانون و عد الت که یک حزب راست‌گرا و ضد اتحادیه اروپاست دوباره توانست در انتخابات پارلمانی این کشور 43 درصد آرا را کسب کندو پیروز انتخابات شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، حزب محافظه‌کار «قانون و عدالت» به ریاست «یاروسلاو کاچینسکی» با کسب بیش از ۴۳ درصد آرا، پیروز نهایی انتخابات پارلمانی این کشور شد.

با اعلام نتایج انتخابات پارلمانی لهستان که روز گذشته(یکشنبه) برگزار شد، حزب حاکم «قانون و عدالت» (پی ای اس - PiS) بیش از ۴۳ درصد آرا را کسب کرد و به عنوان نخستین حزب وارد پارلمان این کشور شد.
به گزارش شبکه دویچه وله پس از اعلام این نتایج، «یاروسلاو کاچینسکی» رئیس حزب قانون و عدالت و نخست وزیر پیشین لهستان در جمع هواداران این حزب گفت: با وجود جبهه‌ای قوی که در برابر ما وجود داشت، پیروز شدیم، اما چهار سال کار و تلاش پیش روی ما قرار دارد.
بر این اساس حزب حاکم محافظه‌کار و ملی‌گرای قانون و عدالت توانست ۲۳۹ کرسی از مجموع ۴۶۰ کرسی پارلمان را از آن خود کند. این حزب که از سال ۲۰۱۵ بر سر قدرت است، پیش از این ۲۳۱ کرسی مجلس را در اختیار داشت.
در همین حال جریان مخالف حزب حاکم موسوم به «ائتلاف مدنی» میانه‌رو توانست با کسب بیش از ۲۷ درصد آرا به ۱۳۱ کرسی مجلس دست پیدا ‌کند.

برآوردها همچنین نشان می‌دهد ائتلاف چپ گرا موسوم به «لویکا» با ۴۶ کرسی در جایگاه سوم قرار گرفته است.
به باور کارشناسان، حزب قانون و عدالت لهستان با پشتوانه این نتایج می‌تواند اصلاحات مناقشه‌برانگیز را در سیستم قضایی خود پیش ببرد.

لهستان در این اصلاحات که منتقدان آن را در راستای تضعیف استقلال قوه قضاییه می‌دانند با اتحادیه اروپا اختلاف دارد.
مبارزات انتخاباتی حزب حاکم که حالا پیروز میدان است به شدت قطبی بود.

در این میان حمله به دگرباشان جنسی و سبک زندگی غربی از جمله برنامه‌های حزب قانون و عدالت در کارزارهای انتخاباتی بود.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها