کد خبر 66802

طبق گفته نیویورک تایمز آمریکایی ها نتوانستند از 50 زندانی ارشد داعش محافظ کند و آن ها با حمله ترکیه فرار گکگردند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، روزنامه نیویورک تایمز گزارش کرده است که همزمان با پیشروی ترکیه و نیروهای تحت حمایت آن در سوریه در مواضع کردها، نیروهای کرد سوریه در حال ترک اردوگاه‌های بازداشت شمال این کشور هستند.

این گزارش به نقل از مدیر یک اردوگاه بازداشت بزرگ در شهر "عین عیسی" در جنوبی‌ترین قسمت منطقه امنی که ترکیه به دنبال ایجاد آن در سوریه است، می‌افزاید، این اردوگاه پس از یک حمله هوایی از سوی ترکیه، بدون نگهبان رها شد.

هرج ‌و مرجی که به دنبال این حمله هوایی به وجود آمد اجازه داد که بیش از ۵۰۰ تن از خانواده‌های نیروهای داعش فرار کنند. مقامات کرد همچنین گزارش کرده‌اند که یک پرچم داعش در منطقه‌ای که نامی از آن برده نشده، میان این اردوگاه بازداشت و مرز ترکیه افراشته شده است.

یک گزارش که از سوی روزنامه گاردین منتشر شده اما اظهار کرده است که شمار خویشاوندان اعضای داعش که طی این حادثه فرار کرده‌اند، نزدیک به ۷۵۰ تن است.

این گزارش به نقل از دو مقام آمریکایی آورده است، پس از آنکه کردها از همکاری با آمریکایی‌ها سر باز زدند، ارتش آمریکا نتوانسته دست‌کم ۵۰ تن از اعضای "ارزشمند" داعش را که در حبس کردها بوده‌اند، در بازداشت خود بگیرد.

این مقامات افزودند، نیروهای آمریکا تنها دو تن از اعضای انگلیسی داعش را بازداشت و طبق برنامه روشنی که برای انتقال این نیروهای به خاک آمریکا برای پیگرد قانونی آنان تنظیم شده، به این کشور منتقل کرده‌اند.

نیروهای دموکراتیک سوریه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را بر سر خروج حدود ۱۰۰ نیروی آمریکایی از منطقه تحت کنترل کردها در شمال سوریه متهم می‌کنند.

بنا بر این گزارش، این نیروها این اقدام ترامپ را خیانت علیه خودشان قلمداد می‌کنند. نیروهای دموکراتیک سوریه نیز در اقدامی تلافی‌جویانه به پنتاگون اجازه نداده‌اند که به حدود ۵۰ داعشی ارزشمندی که خواستار بازداشت و انتقال آن‌ها بوده، دسترسی پیدا کند.

طبق گفته‌های منابع خبری روزنامه نیویورک تایمز، اکنون به خاطر حمله ترکیه برای آمریکا غیرممکن است که بتواند آن‌ها را از سوریه خارج کند.

کردها شبکه‌ای از زندان‌ها و اردوگاه‌های بازداشت را در شمال رود فرات ایجاد کرده بودند تا بازداشتی‌های داعش و خانواده‌های آنان را در آنجا نگهداری کنند.

بنا بر گزارش نیویورک تایمز، این شبکه زندان‌ها حدود ۱۱ هزار نیروی داعش را که بیشتر آن‌ها عرب‌های سوری و عراقی هستند، در خود جای داده‌ است.

روزنامه واشنگتن پست نیز گزارش کرده، حدود ۷۰ هزار زن و کودک که گفته می‌شود اعضای خانواده نیروهای داعش هستند، در زندان‌های کرد بازداشت هستند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها