کد خبر 66694

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تونس در حالی آغاز شد که 7 میلیون نفر واجد شرایط رأی دهی در این انتخابات هستند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بیش از هفت میلیون واجد شرایط رأی‌دهی در تونس امروز برای شرکت در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری به پای صندوق‌های رأی می‌روند و قرار است از میان دو نامزد رقیب، رئیس‌جمهور خود را انتخاب کنند.

دور نخست انتخابات ریاست‌جمهوری تونس ۲۴ شهریور با حضور ۲۶ نامزد برگزار شد و نتایج آن بنابر توصیف رسانه‌های تونسی یک «زلزله انتخاباتی» بود و طی آن «قیس سعیّد» (۶۱ ساله) نامزد مستقل و حقوقدان بازنشسته موفق شد با کسب ۱۸.۴ آراء در جایگاه نخست و «نبیل القروی»(۵۶ ساله) از حزب «قلب تونس» با کسب ۱۵.۵ درصد آراء به دور دوم انتخابات راه یابند.

انتخابات در خارج از تونس نیز از روز جمعه آغاز شده است و بنابر اعلام «نبیل بفون» رئیس کمیته عالی مستقل انتخابات این کشور، میزان شرکت در روز نخست ۳.۶ درصد بوده است.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، «صلاح الدین الجورشی» تحلیلگر سیاسی می‌گوید که رئیس‌جمهور آینده تونس با مشکلاتی در دولت و پارلمان مواجه خواهد شد به خصوص اینکه القروی نیز با چند فراکسیون پارلمانی از جمله حزب النهضه روابط خوبی ندارد و این حزب را به تشویق جوانان برای جنگ در کشورهای خارجی متهم می‌کند.

یکشنبه پیش نیز انتخابات پارلمانی تونس برگزار شد و حزب النهضه با کسب ۵۲ کرسی در این انتخابات پیروز شد و جایگاه نخست را کسب کرد اما برای تشکیل دولتی که بتواند رأی اعتماد (۱۰۹ رأی) را کسب کند نیاز به تشکیل ائتلاف دارد.

منبع: فارس 

ارسال نظر

تازه ها