کد خبر 66571

مردم اکوادور در اعتراض به سیاست های ریاضتی اعمال شده توسط دولت اکوادور و حذف یارانه‌های سوخت به دستور صندوق بین المللی پول به خیابان ها ریختند و با پلیس درگیر شدند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، ساعاتی پس از درخواست رئیس جمهوری اکوادور از مخالفان برای مذاکره، درگیری‌های خشونت‌آمیزی میان نیروهای پلیس و معترضان رخ داد.

به گزارش تارنمای شبکه تله سور، ساعاتی پس از آنکه «لنین مورنو» رئیس جمهوری اکوادور از معترضان دعوت کرد برای حل مناقشه در این کشور مذاکره کنند، روز گذشته(جمعه) درگیری هایی میان نیروهای پلیس و معترضان رخ داد.

در این میان گزارش شده که نیروهای پلیس به سوی معترضان در پایتخت گلوله و گاز اشگ آور شلیک کردند.

تصاویری ویدئویی منتشر شده نشان می دهد که صدها معترض در حال فرار به سوی ساختمان پارلمان هستند و به دنبال گریز از منطقه ای هستند که نیروهای پلیس به سوی آنها شلیک کرده است.

معترضان همچنان بر لغو سیاست های ریاضتی دولت تاکید دارند و گفته اند که یارانه های سوختی باید همانند سابق اجرایی شوند. دولت اکوادور اعلام کرده که یکی از دلایل اجرای این سیاست ها عمل کردن به یکسری اصلاحات مدنظر صندوق بین المللی پول است.

این نهاد بین المللی از اکوادور درخواست کرده در ازای دریافت حدود ۴.۲ میلیارد دلار در راستای اجرای یکسری اصلاحات اقتصادی گام بردارد.

از سوی دیگر دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که مقامات اکوادور باید در مورد خشونت ها طی اعتراض های اخیر در این کشور تحقیقات کند و عوامل این خشونت ها باید پاسخگوی اقدامات خود باشند.

این نهاد بین المللی در بیانیه ای عنوان کرد: مقامات اکوادور باید تحقیقات جامع، سریع و منصفانه ای را در مورد استفاده افراطی نیروهای امنیتی از اهرم زور و همچنین خشونت برخی معترضان انجام دهند.

رسانه های غربی گزارش دادند که امیدها برای پایان یافتن بدترین مناقشه یک دهه اخیر اکوادور با ابزار مذاکره پس از مخالفت مخالفان کمرنگ شده است. گزارش شده که رهبران مخالفان هرگونه مذاکره با دولت را رد کرده اند.

معاون ریاست جمهوری اکوادور روز پنجشنبه هفته گذشته گفته بود که تعداد افرادی که در نا آرامی های اخیر در اکوادور بازداشت شده اند به بیش از ۷۰۰ نفر رسیده است.

لنین مورنو که در انتخابات سال ۲۰۱۷ به ریاست جمهوری رسید و جانشین «رافائل کوره‌آ» شد، اعلام کرده که یارانه سوخت طی ۴۰ سال گذشته اقتصاد کشور را مختل کرده است.

وی افزود: اجازه نخواهد داد اعتراضات کشور را فلج کند.

دولت اکوادور در راستای اجرای اصلاحات اقتصادی روز سه‌ شنبه هفته گذشته اعلام کرد که از سازمان کشورهای تولیدکننده نفت (اوپک) خارج می‌شود تا بتواند تولید نفت و درآمدهای نفتی خود را افزایش دهد.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها