کد خبر 66547

شی جین‌پینگ در یک دیدار غیررسمی در جنوب هند با نخست وزیر این این کشور نارندرا مودی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، "شی جین پینگ" رییس جمهوری چین که با هدف حضور در دومین دیدار غیررسمی رهبران چین و هند به دهلی نو سفر کرده است جمعه شب با «نارندرا مودی» نخست وزیر هند دیدار و گفت و گو کرد.

رادیو بین المللی چین روز شنبه گزارش کرد، شی در این دیدار با مرور نخستین دیدار غیر رسمی سال گذشته خود با مودی در شهر «وو هان» گفت: بسیار خوشحالم که در دومین دیدار غیررسمی سران دو کشور برای آشنایی بیشتر با هند در ایالت «تامیل نادو»، جنوبی ترین ایالت هند حضور پیدا می کنم.

او گفت: ایالت «تامیل نادو» رفت و آمد تاریخی با چین داشته و یکی از توقفگاه های مهم در راه دریایی ابریشم قدیمی بود اجداد دو ملت با غلبه بر مشکلات فراوان، تبادلات ادبی، هنری، فلسفی و دینی میان دو ملت را به نفع هر دو کشور آغاز کردند و امروز هم ظرفیت این نوع تبادلات برای دو کشور قابل استفاده است.

شی با اشاره به هفتادمین سالگرد ایجاد روابط دیپلماتیک دو کشور گفت باید با استفاده از این فرصت تبادلات فرهنگی و آموزشی میان دو کشور را تعمیق و گسترش داد و به صورت مشترک از گفت و گوی تمدن ها حمایت کرد تا انگیزه جدید توسعه روابط دوجانبه ایجاد شود.

نخست وزیر هند هم در این دیدار برج های باستانی شهرک ماهابالی پورام را نمونه میراث فرهنگی و معماری هند و سند تبادلات هزاران ساله هند با چین خواند و گفت دو کشور امروز جزو جوامع اقتصادی مهم دنیا هستند و تقویت همکاری آنها برای دو کشور و دنیا حائز اهمیت زیادی است.

مودی افزود دو کشور از تمدن های باستانی و عمیقی برخوردارند و خرد و هوش نهفته در این تمدن ها می تواند به حل چالش های گوناگون امروز در دنیا الهام ببخشد.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها