کد خبر 66252

نتایج نظرسنجی ها نشان میدهد که شهروندان آمریکایی خواستار تحقیق دموکرات ها و استیضاح رئیس جمهور خود هستند.

 به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، نظرسنجی مشترک شبکه ان‌بی‌سی و روزنامه وال استریت ژورنال دریافته است که ۵۱ درصد از مردم آمریکا اتهامات علیه دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا را که بر سر تماس تلفنی او با همتای اوکراینی‌اش مطرح شده، اتهاماتی جدی می‌دانند که باید تحت تحقیقات قرار گیرد.

حمایت از برکناری دونالد ترامپ از جایگاه ریاست جمهوری اما مورد اتفاق نیست و در حالی که ۴۳ درصد از آمریکایی‌ها با آن موافقند، ۴۹ درصد با برکناری او اعلام مخالفت کرده‌اند. هشت درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی نیز نظر خاصی را در این باره اعلام نکرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری هیل، موافقت با برکناری ترامپ در میان دموکرات‌ها ۷۵ درصد و در میان شرکت‌کنندگان جمهوری‌خواه ۱۱ درصد گزارش شده است.

همچنین ۵۳ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفته‌اند ترامپ در مساله تماس تلفنی با رییس جمهور اوکراین صادق و راستگو نبوده است اما ۳۸ درصد او را فردی صادق دانسته‌اند.

با این حال میزان محبوبیت ترامپ و بایدن پس از جنجال‌های اخیر تقریبا ثابت مانده و به ترتیب ۴۳ و ۳۳ درصد است.

در نظرسنجی دیگری که با همکاری روزنامه واشنگتن پست و دانشکده شار صورت گرفته، ۵۸ درصد از رای‌دهندگان اقدام مجلس نمایندگان برای انجام تحقیقات استیضاح علیه ترامپ را تایید کرده و ۳۸ درصد با آن مخالفت کرده‌اند.

در این میان ۴۹ درصد گفته‌اند، مجلس نمایندگان باید ترامپ را استیضاح کند و خواستار برکناری او شده‌اند.

تنها ۶ درصد از افرادی که موافق تحقیقات استیضاح بوده‌اند، با برکناری ترامپ مخالفت کرده‌اند.

این نظرسنجی در نتایج خود به اختلاف نظری حزبی رسیده که طی آن از هر ۱۰ دموکرات، هشت نفر حامی تحقیقات علیه ترامپ بوده و از هر ۱۰ جمهوری‌خواه، هفت نفر با این تحقیقات مخالفت کرده‌اند.

تقریبا هشت تن از هر ۱۰ دموکرات نیز خواستار برکناری ترامپ بوده‌اند در حالی که تقریبا یک پنجم دموکرات‌ها موافق برکناری او بوده‌اند.

بیش از نیمی از رای‌دهندگان مستقل (۵۷ درصد) گفته‌اند از تحقیقات استیضاح حمایت می‌کنند و ۴۹ درصد از برکناری ترامپ حمایت کرده‌اند.

حمایت از تحقیقات استیضاح در سه گروه حزبی نسبت به مکاه ژوئیه افزایش یافته و این افزایش در میان دموکرات‌ها، جمهوری‌خواهان و مستقل‌ها به ترتیب ۲۵، ۲۱ و ۲۰ درصد شاهد رشد بوده است.

این در حالی است که در روزهای اخیر نظرسنجی‌های متعددی نشانگر حمایت بالای مردم آمریکا از استیضاح ترامپ بوده‌اند.

نظرسنجی پولیتیکو- مورنینگ کانسالت نشان داده که تعداد حامیان استیضاح و برکناری ترامپ از کاخ سفید، بیش از مخالفان است. این افزایش عمدتا در میان دموکرات‌ها بوده و رای‌دهندگان جمهوری‌خواه همچنان طرفدار ترامپ هستند.

طبق نظرسنجی مذکور، ۴۶ درصد از رای‌دهندگان باور داشته‌اند که کنگره باید فرایندهای استیضاح را به جریان بیندازد و در مقابل ۴۳ درصد مخالف آن هستند. ۱۱ درصد هم هیچ ایده‌ای در این باره ندارند. این حمایت نشان‌دهنده سه درصد افزایش نسبت به نظرسنجی پیشین است که تقریبا مساوی شده بود.

نظرسنجی‌های دیگر هم از افزایش حمایت از استیضاح حکایت دارند. نتایج نظرسنجی دانشگاه کوینیپیاک نشان می‌دهد حمایت مردم آمریکا از استیضاح دونالد ترامپ و برکناری او از ۳۷ درصد در هفته گذشته به ۴۷ درصد در هفته جاری رسیده است. این در حالی است که دقیقا ۴۷ درصد از مردم نیز با استیضاح ترامپ مخالف هستند.

نتایج نظرسنجی شبکه "سی‌ان‌ان" هم نشان می‌دهد ۴۷ درصد از بزرگسالان آمریکا از استیضاح ترامپ حمایت می‌کنند. این نتایج نشان‌دهنده رشدی شش درصدی نسبت به نظرسنجی گذشته "سی‌ان‌ان" درباره استیضاح ترامپ است.

نظرسنجی دیگری که مدتی پیش از سوی موسسه "یوگاو" و برای رسانه "سی‌بی‌اس نیوز" انجام شده نشان داده است، ۵۵ درصد از آمریکایی‌ها از مساله تحقیقات برای استیضاح دونالد ترامپ حمایت می‌کنند. ۳۵ درصد از آنها گفته‌اند که شدیدا با این تحقیقات برای استیضاح موافقند و ۲۰ درصد گفته‌اند که تا حدی با چنین اقدامی موافقند. در این میان، ۴۵ درصد از پاسخگویان گفته‌اند، با تصمیم دموکرات‌های کنگره برای آغاز تحقیقات برای استیضاح ترامپ مخالفند./فارس

 

ارسال نظر

تازه ها