کد خبر 66011

باستان شناسان در ترکیه بقایای یک اسکلت 5 هزار ساله را پیدا کردند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از انشنت اوریجینز،‌ اسکلت این کودک ۶ یا ۷ ساله توسط یک تیم باستان‌شناسی ایتالیایی در نزدیک منطقه‌ای به نام «ارسلان تپه»(Mound of Arslantepe) کشف شد. این تیم باستان‌شناسی به نمایندگی از وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه و دانشگاه «ساپینزای» رم برای مدتی در این منطقه مشغول کاوش بودند.

این تیم باستان‌شناسی در جریان کاوش‌های خود در «ارسلان‌تپه»‌ به ویرانه‌های یک خانه متعلق به دوران «مس‌سنگی» یا عصر مس برخوردند. باستان‌شناسان با بررسی ویرانه‌های خانه به اسکلت یک کودک برخوردند که با توجه به گذشت مدت زمان طولانی سالم محسوب می‌شود.

با این که اسکلت این کودک سالم است، اما اثرات شکستگی را می توان روی جمجمه دید. هوز علت دقیق مرگ این کودک مشخص نشده است، اما محققان معتقدند این کودک پس از ابتلا به یک بیمار جان خود را از دست داده است.

به گفته یکی از اعضای این تیم باستان‌شناسی، مهره‌هایی بر دست و گردن این کودک وجود دارد که تاکنون هرگز مشابه آن‌ کشف نشده بود. این به آن معناست که این کودک به احتمال زیاد به یک خانواده ثروتمند و یا طبقه اشراف تعلق داشته است. کشف اسکلت‌های این کودک،‌ جدیدترین اکتشاف مهمی است که در «ارسلان‌تپه» صورت گرفته است. نام این منطقه در پانزدهم آوریل سال ۲۰۱۴،‌ در لیست انتظار میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. این منطقه در گذشته به دلیل زمین‌های حاصل‌خیز و آب و هوای مناسب، خانه تمدن‌های متعددی بوده است./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها