کد خبر 66008

اردوغان رئیس جمهور ترکیه درباره عملیات پاکسازی مرز میان ترکیه و سوریه گفت: عملیات شمال سوریه هر لحظه ممکن است شروع شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از سایت شبکه خبری اسکای نیوز عربی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ضمن تاکید بر خروج نیروهای آمریکایی از پایگاه‌های خود در شمال سوریه، خاطرنشان کرد که نیروهای ترکیه به تامین امنیت مرزها متعهد هستند.

اردوغان گفت، بعد از تماس تلفنی‌اش با دونالد ترامپ نیروهای آمریکایی عقب‌نشینی خود را آغاز کرده‌اند.

وی تصریح کرد،‌ درباره تعداد نیروهای داعشی که در شمال سوریه هستند مبالغه شده و تعداد آنها کمتر از ۱۰ هزار نیروی شبه نظامی است.

رئیس‌جمهوری ترکیه تاکید کرد: احتمالا اواسط ماه آتی میلادی سفری به آمریکا داشته باشم و امیدوارم در دیدار با دونالد ترامپ پرونده اف - 35 را ببندیم.

وی اظهار کرد: عملیات شمال سوریه هر لحظه ممکن است شروع شود.

پیشتر، رجب طیب اردوغان در سخنانی گفته بود: ما عملیات زمینی و هوایی در شرق فرات سوریه را برای "تحقق صلح" در آنجا انجام خواهیم داد.

اردوغان تاکید کرده بود: ما مقدمات را چیده‌ایم و طرح عملیات نظامی در شرق فرات را تهیه و تکمیل کرده و دستورات لازم را در این باره صادر کرده‌ایم. عملیات ما در شرق فرات در حدی نزدیک است که می‌توانیم بگوییم امروز یا فردا انجام می‌شود.

در همین راستا، نیروهای سوریه دموکراتیک در واکنش به تهدید ترکیه مبنی بر آغاز عملیات نظامی در شرق فرات اعلام کردند که هرگونه اقدام نظامی غیرقابل توجیه ترکیه را به جنگی فراگیر در مرزها تبدیل می‌کنند.

آنکارا بارها به انجام عملیات نظامی در شهر فرات و همچنین منبج سوریه علیه یگان‌های مدافع خلق کرد تهدید کرده است که آنکارا آن را "گروه تروریستی" قلمداد می‌کند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها