کد خبر 66002

به دنبال انتشار داده‌های مربوط به فعالیت تولیدی کارخانجات آلمان و کاهش بیش از پیش‌بینی‌های میزان سفارش کالاهای تولیدی و سرمایه‌ای در نتیجه کاهش تقاضای داخلی نگرانی‌ها برای قرار گرفتن بزرگترین اقتصاد اتحادیه اروپا در وضعیت رکودی افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، بنا به آمار منتشر شده در روز دوشنبه میزان سفارشات صنعتی آلمان کاهش اندکی را تجربه کرد به طوری که این کاهش بیش از برآورد اقتصاددانان بود.

دلیل اصلی کاهش این سفارشات کاهش تقاضای داخلی بود که نگرانی‌ها برای رکودی شدن بزرگترین اقتصاد اروپایی را افزایش داده است.

وزیر اقتصاد آلمان اعلام کرد قراردادهای سفارش کالاهای ساخت آلمان حدود 0/6 درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافته است و تقاضا برای کالاهای سرمایه‌ای نیز کاهش 1.6 درصدی را تجربه کرده است.

این در حالی است که میزان برآورد اقتصاددانان در نظرسنجی رویترز کاهش 0/3 درصدی بوده است اما آمار واقعی کاهش سفارشات در سطح 0/6 درصدی بود که نشان از وضعیت بد اقتصادی آلمان نسبت به ماه قبل است.

«توماس گیتسل» اقتصاددان گروه VP بانک آلمان در گزارشی اعلام کرد که آلمان اکنون در میانه‌ی وضعیت رکودی قرار گرفته است و داده‌های امروز دوشنبه نیز دوباره بر این شرایط صحه گذاشته است.

وی همچنین در ادامه صحبت‌های خود عنوان کرد: «دولت آلمان احتمالا تحت فشار برای کنار گذاشتن سیاست بودجه تعادلی و سفت و سخت خود قرار خواهد گرفت».

«اولاف شولتز» وزیر مالیه آلمان هفته گذشته اعلام کرده بود که آلمان قادر است با بحران اقتصادی مقابله کند اما اضافه کرد که وی تصور نمی‌کند که بحرانی مانند 2009 – 200 گریبان‌گیر این کشور شود.

دولت آلمان بسیار بر روی بودجه تعادلی خود تأکید دارد در حالی که اقتصاددانان و سایر دولت‌ها بر این عقیده هستند که آلمان باید برای تحریک تقاضا میزان بدهی‌های خود را افزایش دهد و سیاست بودجه تعادلی خود را کنار بگذارد.

یکی از دلایلی که به فعالیت تولیدی آلمان ضربه وارد کرده است ضعف اقتصاد جهانی در نتیجه منازعه تجاری بین آمریکا و چین و نیز بی‌ثباتی سیاسی بریتانیا برای حل بحران بریگزیت است. داده‌های امروز دوشنبه نشان می‌دهد که بخش تولیدی آلمان همچنان در نتیجه‌ی این رویدادها تحت فشار است.

تحقیقی که سه‌شنبه هفته گذشته درباره اقتصاد آلمان منتشر شد نشان می‌دهد که رکود بخش تولید آلمان در ماه سپتامبر تعمیق شده است و کارخانجات آلمان ضعیف‌ترین عملکرد خود را از زمان بحران مالی 2008 سپری کردند.

رشد اقتصادی آلمان در سه‌ماهه دوم سال 0/1 درصد کاهش یافت  و داده‌هایی که اخیرا منتشر شده‌اند نشان از ضعف ادامه‌دار بخش تولید آلمان در سه‌ماهه سوم خواهند داشت.

اکثر اقتصاددانان بر این عقیده هستند که آلمان دو فصل متوالی با کاهش رشد مواجه خواهد شد اما این به معنای کاهش رشد سالیانه بزرگترین اقتصاد اروپایی نیست.

چهارشنبه گذشته مؤسسات اقتصادی پیشرو در آلمان پیش‌بینی رشد اقتصادی این کشور برای سال جاری و نیز سال بعد را کاهش دادند و دلیل این امر را تقاضای ضعیف جهانی برای کالاهای تولیدی و همچنین افزایش بی‌ثباتی تجاری مربوط به تنش تجاری بین آمریکا و چین دانسته‌اند.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها