کد خبر 65994

وزیر خارجه ترکیه درباره مرز سوریه و ترکیه گفت: تصمیم داریم تا مرز سوریه و ترکیه را از هرگونه تروریستی خالی کنیم.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ سخنان مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در شرایطی مطرح می‌شود که کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد ترکیه به‌زودی عملیات خود را در شمال سوریه آغاز می‌کند و ارتش آمریکا در این عملیات حضور نخواهند داشت و از آن حمایت نمی‌کند.

در پی مکالمه تلفنی روز یکشنبه رجب طیب اردوغان و دونالد ترامپ، روسای جمهوری ترکیه و ایالات متحده، کاخ سفید اعلام کرد آمریکا خلافت داعش را در منطقه شکست داده است و نیروهایش در نزدیکی محل عملیات ارتش ترکیه نخواهند بود.

کاخ سفید همچنین با اشاره به درخواست آمریکا از کشورهای اروپایی برای تحویل گرفتن شبه‌نظامیان اروپایی داعش که در زندان‌های نیروهای کرد سوریه اسیر هستند، تاکید کرده است در صورت استقرار ارتش ترکیه در مناطقی که هم‌اکنون در اختیار کردهاست، مسوولیت نگهداری از زندانیان داعش با این کشور خواهد بود.  

پیش از انتشار این بیانیه، ریاست جمهوری ترکیه با اعلام گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهوری دو کشور، از سفر ماه آینده اردوغان به واشنگتن برای مذاکره در این باره خبر داده بود. این تماس تلفنی پس از آن صورت گرفت که رجب طیب اردوغان شنبه در سخنانی از احتمال حمله ارتش این کشور به مناطقی از شمال شرقی سوریه خبر داده بود.

اردوغان در سخنان روز شنبه خود آمریکا را متهم کرد که به توافق دو کشور برای ایجاد "منطقه امن" در شمال سوریه بی‌توجه است.  اردوغان با استقرار نیروهای کرد در نزدیکی مرز ترکیه و سوریه مخالف است و می‌خواهد با تشکیل یک "منطقه حائل" دو میلیون جنگ‌زده سوری را در آن اسکان دهد.

کردهای سوری در واکنش به اظهارات اردوغان اعلام کرده‌اند که برای جنگ با ترکیه آمادگی دارند. نیروهای یگان‌های مدافع خلق ترکیه از متحدان آمریکا در سوریه در جنگ با داعش بوده‌اند اما ترکیه آن‌ها را "تروریست" می‌داند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها