کد خبر 65975

انتشار آمار نرخ بیکاری در آمریکا که با 3.5 درصد در ماه سپتامبر پایین‌ترین سطح خود در نیم اخیر را تجربه کرد بازارهای سهام آسیایی به غیر از ژاپن را با رشد همراه کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، سهام آسیایی امروز دوشنبه بعد از انتشار داده‌های اشتغال آمریکا  در روز جمعه و کاهش نرخ بیکاری به پایین‌ترین خدد خود در نیم قرن اخیر صعودی شدند و نگرانی‌ها در باب رکود بزرگترین اقتصاد جهان کمتر شد.

وزارت کار آمریکا روز جمعه نرخ بیکاری در این کشور را اعلام کرد که بر اساس داده‌ها این نرخ از 3.7 درصد در ماه اگوست به 3.5 درصد در ماه سپتامبر رسید که پایین‌ترین نرخ بیکاری در نیم اخیر این کشور بود. همچنین در ماه سپتامبر آمار اشتغال حکایت از این دارد که 136 هزار نفر وارد بازار کار شدند که یک رشد میانگین در افزایش اشتغال ماهانه آمریکا محسوب می‌شود اگر چه در ماه قبل 168 هزار نفر وارد بازار کار شده بودند و پیش‌بینی‌ها رقم 145 هزار نفر را پیش‌بینی کرده بودند.

در همین راستا شاخص MSCI آسیا – پاسیفیک به غیر از ژاپن در نتیجه این آمار 0/16 درصد افزایش یافت و شاخص سهام بازار بورس استرالیا نیز با رشد 0/63 درصد مواجه شد. همچنین شاخص سهام نیکی ژاپن که در ابتدای بازار با رشد همراه بود در انتها با 0/2 درصد افت کار خود را پایان داد.

همچنین شاخص «سنسکس» هند نیز با رشد ناچیزی به اندازه 87 واحد یعنی 0/2 درصد، روندی صعودی داشت و شاخص «کوسپی» کره جنوبی نیز رشد ناچیز 0/02 درصد را تجربه کرد.

بازارهای سهام چین به دلیل تعطیلات روز ملی چین و سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین بسته بود و امروز دوشنبه آخرین روز این تعطیلات بود و بازارهای سهام چین فردا دوباره فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.

اما ترس از رکود اقتصادی در آمریکا با وجود کاهش نرخ بیکاری همچنان پابرجاست چرا که فعالیت کارخانجات بخش تولید به پایین‌ترین حد خود در 10 سال اخیر رسیده است و بخش خدمات نیز به کمترین حد از سال 2016 تاکنون. به همین دلیل بسیاری از سرمایه‌گذاران بر این عقیده هستند که فدرال رزرو باید نرخ بهره را یک بار دیگر کاهش دهد.

انتهای خبر 

ارسال نظر

تازه ها