کد خبر 65910

طبق آمارهای منتشر شده از میزان صادرات آلمانی ها به عربستان سعودی ، همچنان صادرات به آلمان با کاهش 17 درصدی مواجه شده است.یکی از عوامل کاهش صادرات رکود اقتصادی است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، در هفت ماه نخست سال ۲۰۱۹ صادرات آلمان به عربستان سعودی حدود سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورو بوده است. با ادامه این روند امسال کل صادرات آلمان به عربستان رقمی حدود شش میلیارد یورو بیشتر نخواهد بود.

به گفته فولکر ترایر، رئیس تجارت خارجی اتاق صنایع و بازرگانی آلمان میزان صادرات به عربستان در این بازه زمانی ۱۹ درصد کمتر از دوره مشابه در سال گذشته بوده است.

او روز یک‌شنبه ششم اکتبر (۱۴ مهر) به خبرگزاری آلمان گفته که میزان صادرات به عربستان از سال ۲۰۱۵ روندی کاهشی داشته و از ۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون یورو به سطح کنونی تنزل پیدا کرده که کمترین میزان در ۹ سال اخیر بوده است.

بخش قابل توجهی از صادرات آلمان به عربستان را جنگ‌افزار و تجهیزات نظامی تشکیل می‌دهد. برلین به دلیل دخالت ریاض در جنگ داخلی یمن و قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول مدتی صدور تجهیزات نظامی به این کشور را محدود کرد.

تاثیر رکود جهانی اقتصاد

با این همه رئیس تجارت خارجی اتاق صنایع و بازرگانی می‌گوید "رد ترمز" صادرات به عربستان حاکی از تاثیر مسائل دیگری نظیر رکود جهانی اقتصاد است که کاهش بهای نفت را به دنبال داشته است.

او به خبرگزاری آلمان گفته که تنش‌ها در منطقه خلیج فارس، به خصوص در آب‌راه هرمز که با حمله به چند نفتکش و کشتی تجاری همراه بوده از دیگر علت‌های کاهش صادرات به عربستان محسوب می‌شود.

سال گذشته حجم صادرات آلمان به عربستان شش میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورو بود و شرکت‌های آلمانی تنش‌های سیاسی میان برلین و ریاض را در این وضعیت دخیل می‌دانستند.

زیگمار گابریل، وزیر خارجه پیشین آلمان زمانی رهبران عربستان را به اتخاذ سیاست‌های "ماجراجویانه" متهم کرد و ریاض در واکنش به انتقادهای تند و صریح او نوامبر ۲۰۱۷ برای مدتی سفیر خود از برلین را فراخوانده بود.

اتاق صنایع و بازرگانی آلمان می‌گوید این تنش‌ها باعث شده که شرکت‌های آلمانی از دست‌یابی به برخی سفارش‌ها و قراردادهای طرف سعودی محروم بمانند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها