کد خبر 65862

با اعلام وزارت کار آمریکا

وزارت کار آمریکا نرخ بیکاری در این کشور را اعلام کرد که بر اساس آن این نرخ از 3.7 درصد در ماه آگوست به 3.5 در ماه سپتامبر رسید که کمترین حد خود در نیم قرن اخیر است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، وزارت کار آمریکا نرخ بیکاری این کشور را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ بیکاری در این کشور به 3.50 درصد رسید که کمترین نرخ بیکاری 50 سال اخیر محسوب می‌شود.

میزان رشد اشتغال در ماه سپتامبر که توسط وزارت کار اعلام شد 136 هزار نفر بود و این در حالی بود که در ماه آگوست میزان رشد افراد شاغل 168 هزار نفر بود که نسبت به ماه قبل شاهد کاهش میزان افراد به بازار کار هستیم.

اقتصادددانان پیش‌بینی کرده بودند که در ماه سپتامبر حدود 145 هزار نفر وارد بازار کار آمریکا خواهند شد اما آمارهای وزارت کار کمتر از این مقدار را نشان می‌دهد.

اما در بخش رشد دستمزدها شاهد رشد نبودیم به طوری که میزان پرداختی‌ها در بخش تولیدی به کمترین حد خود در 6 ماه اخیر رسید. بخش خرده‌فروشی و یوتیلیتی در آمریکا همچنان در حال جذب نیروی کار آمریکا هستند.

البته آمارهای ضعیف اقتصاد آمریکا همچنان سر جای خود هستند و اگر چه نرخ بیکاری در این کشور رکوردشکنی کرده است اما برخی آمارها حکایت از ضعف اقتصادی ایالات متحده دارند. به عنوان مثال فعالیت تولیدی کارخانجات آمریکا به کمترین حد خود در ده سال اخیر رسیده است و همچنین وضعیت بخش خدمات آمریکا نیز با افت شدید اکنون به کمترین سطح خود از سال 2016 رسیده است و همین امر دوباره نگرانی‌ها بابت رکود اقتصادی تقویت کرده است.

«جاش رایت» اقتصاددان ارشد در نیویورک می‌گوید: «معمولا در آستانه رکود نرخ بیکاری افزایش می‌یابد اما کاهش نرخ بیکاری نشان‌دهنده این است که بازه زمانی رکود بالقوه به اواخر سال 2020 منتقل شده است».

کاهش نرخ بیکاری آمریکا از 3.7 درصد به 3.5 درصد باعث شده است که این نرخ به کمترین سطح خود از سال 1969 تاکنون برسد و این در حالی است که به مدت سه ماه متوالی نرخ بیکاری آمریکا در سطح 3.7 درصد باقی مانده بود.

اما چشم‌انداز کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا همچنان محتمل است و این نهاد مالی عظیم آمریکا در حال رصد کردن آمارهای اقتصادی است. در صورتی که فدرال رزرو نرخ بهره را دوباره کاهش دهد برای سومین بار در طی سال جاری است که نرخ بهره کاهش می‌یابد و این در حالی است که سال گذشته فدرال رزرو آمریکا چهار بار نرخ بهره را افزایش داد و به سطح 2.5 درصد رساند.

طبق نظرسنجی‌های صورت گرفته احتمال سومین کاهش نرخ بهره از 50 درصد به 80 درصد رسیده است که دلیل اصلی آن کاهش رشد فعالیت کارخانجات آمریکا و شاخص خرید مدیران این کشور بوده است. همچنین رشد افراد شاغل این کشور کمتر از پیش‌بینی اقتصاددانان بوده است.

انتهای خبر 

ارسال نظر

تازه ها