کد خبر 65846

کشور ترکیه 5 آلمانی را به اتهام همدستی با نیروهای نظامی و جاسوسی کرد ها دستگیر کرد. به گفته ترکیه این 5 نفر نظامی آلمانی عضو گروه پ ک ک هستند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، خبرگزاری "مزوپوتامیا" شامگاه جمعه ۱۲ مهر گزارش داد، پنج نفر به ظن انتشار تبلیغات و تعلق به یک سازمان غیرقانونی که نامش برده نشد بازداشت شده‌اند.

تصور می‌رود که منظور آن‌ها از این سازمان غیرقانونی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک‌) باشد. این حزب از سوی ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا یک گروه "تروریستی" شناخته می‌شود.

به گفته این خبرگزاری، پنج نفری که دستگیر شده‌اند در آنکارا نگهداری می‌شوند.

گفته می‌شود، این بازداشت‌ها در چارچوب تحقیقاتی از سوی دادستان کل آنکارا انجام شده است. با وجود این خبرگزاری فرانسه می‌نویسد، در تماس با خبرگزاری مزوپوتامیا این موضوع تأیید نشده است.

مبارزه مسلحانه‌ای که "پ‌ک‌ک" از سال ۱۹۸۴ علیه دولت ترکیه آغاز کرد تا کنون جان ده‌ها هزار نفر را گرفته است.

در همین حال وزارت خارجه آلمان گفته است، از "این موارد اطلاع دارد" و سفارت این کشور در آنکارا زمینه کمک کنسولی در این باره را فراهم کرده است.

به گزارش دویچه‌وله، وزارت کشور آلمان ادعاهایی مبنی بر این که بازداشت این پنج نفر بر مبنای اطلاعاتی صورت گرفته که در طول دیدار اخیر هورست زیهوفر، وزیر کشور آلمان از آنکارا به مقام‌های ترکیه داده شده را رد کرده‌ است.

اما سخنگوی وزارت کشور آلمان این مسئله که ممکن است چنین اطلاعاتی به عنوان بخشی از "همکاری متداول میان سرویس‌های امنیتی" رد و بدل شده باشد را رد نکرد.

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه در ماه مارس امسال فعالان مرتبط با "پ‌ک‌ک" یا سایر گروه‌ها را تهدید کرد که در صورت ورود به ترکیه بازداشت می‌شوند.

او گفت: «ما دست به اقدام‌ علیه آنهایی زده‌ایم که در گردهمایی‌های این سازمان تروریستی در اروپا و آلمان شرکت ‌می‌کنند و بعد برای تعطیلات به آنتالیا، بودروم و موغله می‌آیند.»

سویلو ادامه داد: «بگذارید آن‌ها به فرودگاه‌ها بیایند. آن وقت دستگیر خواهند شد.»

پیش از این رسانه‌های آلمان از بازداشت یک زن ۵۸ ساله آلمانی کردتبار در ترکیه خبر داده بودند. "جامعه‌کردهای آلمان" گفته بود، این زن روز پنج‌شنبه سوم اکتبر در فرودگاه دیاربکر ترکیه دستگیر شده است.

محمت تانیروردی، سخنگوی "جامعه کردهای آلمان" گفت‌، احتمال دارد که دستگیری او با فعالیت‌های شوهرش که رئیس جامعه کردهای هامبورگ است مربوط بوده باشد یا شاید هم به اشتراک گذاشتن مطالبی در فیس‌بوک سبب این بازداشت است.

تانیروردی از "اذیت و آزار" و "تصمیم  خودسرانه" مراجع قضایی ترکیه انتقاد کرده است./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها