کد خبر 65838

در آخرین انتخابات پارلمان پرتغال همچنان مردم خواستار باقی ماندن سوسیالیست ها شدند و بر سر قدرت ماندند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از خبرگزاری رویترز، چنانچه نظرسنجی‌ها دقیق نشان داده باشند، آنتونیو کوستا، نخست‌وزیر پرتغال و رهبر سوسیالیست‌ها با کسب ۳۶.۵ درصد تا ۳۸.۸ درصد رای پیروز می‌شود اما گزینه‌ دیگری جز دریافت کمک از دیگر احزاب برای تشکیل دولت ندارد.

نخست‌وزیر پرتغال در جریان کمپین انتخاباتی روز جمعه گفت: «مساله اصلی این است که آیا دستان ما بسته خواهد بود یا خیر. ما باید قدرت کافی داشته باشیم تا چهار سال ثبات تضمین شود و یک دولت با عمر کوتاه نباشد.»

زمانی که سوسیالیست‌ها سال ۲۰۱۵ به قدرت رسیدند، آنتونیو کوستا حمایت پارلمانی دو حزب چپ شامل بلوک چپ و کمونیست‌ها را به دست آورد. اما با گذشت چهار سال، رابطه‌ها تغییر کرده است. چپ‌های افراطی خواستار هزینه عمومی بیشتر هستند و معتقد هستند که کوستا به سمت راست‌ها متمایل شده است. کوستا فعلا تشکیل هرگونه دولت ائتلافی را رد کرده است اما ممکن است پیوند با یکی از این احزاب یا هر دوی آن‌ها را تمدید کند.

اصلی‌ترین حزب اپوزیسیون موسوم به سوسیال دموکرات‌ها کمتر از ۳۰ درصد رای دارند و انتظار می‌رود کرسی‌هایی از دست بدهند.

دولت کوستا در داخل و از سوی بروکسل بابت ترکیب مقررات مالی با تدابیری برای تحریک رشد، پس از رکود و ریاضت اقتصادی پرتغال در بحران بدهی ۲۰۱۰ – ۲۰۱۴ مورد ستایش قرار دارد. انتظار می‌رود پرتغال امسال رکورد کمترین کسری بودجه در ۴۵ سال تاریخ دموکراتیک را بزند.

اقتصاد پرتغال امسال در مسیر رشد ۱.۹ درصدی است که بالاتر از میانگین اتحادیه اروپاست. اما یک سری رسوایی‌ها به سوسیالیست‌ها لطمه زده است. در جریان تجمع‌های روز جمعه برخی از مردم فریاد "شرم بر تو" علیه کوستا سر می‌دادند.    

رای‌گیری از ساعت ۸ صبح به وقت محلی (۷ گرینویچ) آغاز می‌شود و تا ۷ شب به وقت محلی (۱۸ گرینویچ) ادامه خواهد داشت./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها