کد خبر 65769

با اعلام یک مقام دولت آمریکا

یک مقام دولت آمریکا اعلام کرده است که بلافاصله پس از تشکیل دولت آمریکا معامله قرن رونمایی می شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شبکه کان اسرائیل به نقل از یک مقام بلندپایه آمریکایی اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بلافاصله پس از تشکیل کابینه اسرائیل، جزئیات طرح صلح خود برای فلسطین و رژیم صهیونیستی موسوم به "معامله قرن" را منتشر می‌کند.

طبق گفته این مقام آمریکایی، چه دولت رژیم صهیونیستی توسط بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر فعلی این رژیم و چه توسط بنی گانتس، رهبر ائتلاف "آبی - سفید" تشکیل شود، طرح معامله قرن تغییری نخواهد کرد و  ترامپ از طرح خود رونمایی می‌کند.

این منبع آمریکایی تصریح کرد: این طرح مستلزم چشم پوشی‌هایی از سوی دو طرف فلسطینی و اسرائیلی است. این طرح بیش از ۶۰ صفحه است و جزئیات جدیدی دارد که پیش از این در هیچ برنامه صلحی در خاورمیانه لحاظ نشده است.

قرار بود طرح مذکور آمریکا در ماه ژوئن اعلام شود؛ اما انتشار آن به پس از انتخابات پارلمانی اسرائیل در ۱۷ سپتامبر موکول شد.

در این راستا، ۲۸ اوت، جیسون گرینبلات، فرستاده مستعفی رئیس‌جمهور آمریکا به خاورمیانه در توییتی نوشت: تصمیم گرفتیم چشم‌انداز سیاسی (یا بخش‌هایی از آن را) پیش از برگزاری انتخابات اسرائیل منتشر نکنیم.

پس از اظهارات علنی آمریکا مبنی بر اینکه مساله قدس، آوارگان و مرزها را در معامله قرن لحاظ نخواهد کرد، رهبری فلسطین بارها اعلام کرده است که طرح معامله قرن را نخواهد پذیرفت.

فلسطینیان می‌خواهند، هر نوع طرح سیاسی به برپایی کشور مستقل فلسطین با پایتختی قدس شرقی در مرزهای ۱۹۶۷ منجر شود.

 

ارسال نظر

تازه ها