کد خبر 65727

اتحادیه اروپا دعوت نخست وزیر انگلیس را درباره مذاکره بر سر برگزیت را رد کرد و حاضر به برگزاری نشست نشد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از خبرگزاری رویترز، در حالی که بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس بر یک مرز گمرکی بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند تاکید می‌کند، بروکسل دلیلی برای انجام مذاکرات امروز و فردا درباره بریگزیت نیافته است.

یکی از دیپلمات‌های اتحادیه اروپا گفت: اگر ما قبول می‌کردیم این مذاکرات برگزار شود، شبیه این بود که این مذاکرات مناسب هستند. ما هنوز راه طولانی در این باره در پیش داریم. ما نیاز داریم به سرعت روی این مساله کار کنیم که آیا فرصتی برای بستن این شکاف وجود دارد یا خیر.

روز چهارشنبه، جانسون برنامه جدیدی را برای جایگزینی مرز سخت ایرلند در ازای تضمین این مساله مطرح کرد که بریتانیا اتحادیه اروپا را پس از ضرب الاجل ۳۱ اکتبر با توافق ترک کند. همچنین نخست وزیر انگلیس تاکید کرده که لندن از اتحادیه اروپا پس از ضرب الاجل با یا بدون توافق خارج می‌شود.

یکی از سخنگوهای اتحادیه اروپا گفت: ما بار دیگر روز دوشنبه نشست خواهیم داشت تا به انگلیس فرصت دیگری را برای ارائه پیشنهادهایش بدهیم. این پیشنهادها مبنایی برای انعقاد توافقنامه ایجاد نمی‌کنند.

پیشنهادهای جدید جانسون حول محور ایجاد یک چارچوب نظارتی در سراسر ایرلند درباره تجارت برون مرزی است که به صورت ایده‌آل این مساله را تضمین می‌کند که ایرلند شمالی در کنار بقیه انگلیس در داخل اتحادیه گمرکی اتحادیه اروپا می‌ماند در حالیکه هنوز از استانداردهای اروپایی درباره محصولات تبعیت می‌کند.

این پیشنهادها هم از سوی اتحادیه اروپا و هم در ایرلند مورد انتقاد واقع شده‌اند. در حالیکه بروکسل می‌گوید، این پیشنهادها فاقد مبنایی برای دستیابی به یک توافق هستند، دوبلین تاکید دارد که این طرح فاقد یکسری از زمینه‌های لازم است به طوریکه نخست وزیر ایرلند گفته طرح جانسون از سوی جامعه مدنی یا تجاری در ایرلند شمالی حمایت نمی‌شود و تنها مورد حمایت یک حزب سیاسی است و هنوز راه زیادی برای آن وجود دارد./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها