کد خبر 65713

مجلس آمریکا با صدور احضاریه ای دیگر خواستار حضور رئیس جمهور کشور خود در صحن مجلس شدند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از پایگاه خبری هیل، رئیس سه کمیته مجلس نمایندگان آمریکا در نامه روز جمعه میک مولوینی رئیس دفتر کاخ سفید را از این احضاریه مطلع ساختند. این احضاریه توسط کمیته نظارت و اصلاحات مجلس نمایندگان آمریکا صادر می‌شود.

دموکرات‌ها به دنبال به دست آوردن اسناد و مدارک مربوط به تلاش‌های دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای تحت فشار گذاشتن دولت اوکراین در انجام تحقیقات از جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق آمریکا و یک رقیب سیاسی ارشد و از نامزدهای پیشتاز دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۰ میلادی هستند.

الایجا کامینگز، رئیس کمیته نظارت و اصلاحات مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه در یادداشتی هشدار داد که اگر کاخ سفید تا پایان روز یکشنبه همکاری نکند این احضاریه را صادر خواهد کرد.

اما کامینگز و آدام شف، رئیس کمیته اطلاعات و الیوت انجل، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان که رهبری این تحقیقات استیضاح را برعهده دارند اعلام کردند تا عصر جمعه هیچ پاسخی از سوی کاخ سفید دریافت نکردند.

آنها در نامه‌ای به مولوینی نوشتند: ما عمیقا متاسفیم که ترامپ، ما و ملت آمریکا را در چنین شرایطی قرار داده است اما اقدامات او چاره‌ دیگری برای ما جز صدور این احضاریه باقی نگذاشته است.

واکنش کاخ سفید

این در حالی است که کاخ سفید جمعه شب ضمن انتقاد از این احضاریه در بیانیه‌ای گفت: این احضاریه چیزی نیست جز درخواست بیشتر برای دریافت مدارک، هدر دادن زمان و هدر دادن پول مالیات دهندگان که نهایتا نشان خواهد داد رئیس جمهور هیچ کار اشتباهی انجام نداده است.

استفانی گریشام، سخنگوی کاخ سفید در این بیانیه گفت: دموکرات‌ها می‌توانند به دادگاه نمایشی خود ادامه دهند در حالی که رئیس جمهور و دولتش به فعالیت به نفع مردم آمریکا ادامه خواهند داد.

این سه کمیته مجلس نمایندگان هفته‌هاست که به دنبال اسناد و مدارک هستند. آنها نخستین بار نامه‌ای به کاخ سفید ارسال کرده و خواستار دریافت اسناد و مدارک تا ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور) شدند اما هیچ پاسخی دریافت نکردند.

آنها در تاریخ ۲۴ سپتامبر(۲ مهر) نامه‌ دیگری ارسال کرده اما مجددا هیچ پاسخی از سوی کاخ سفید دریافت نکردند.

این احضاریه جدید از کاخ سفید می‌خواهد تا اسناد و مدارک درخواست شده تا ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر) ارائه کند.

از زمان آغاز تحقیقات درباره استیضاح ترامپ این سومین احضاریه‌ای است که توسط دموکرات‌های مجلس نمایندگان صادر شده است./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها