کد خبر 65710

طبق آخرین بررسی های انجام شده دیگر عربستان هیچگونه تسلیحاتی برای امارات ارسال نمی کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از دویچه وله، دولت آلمان با فروش سلاح به امارات متحده عربی که در "ائتلاف عربی" به رهبری عربستان حضور دارد موافقت کرد. این ائتلاف در جنگ داخلی یمن درگیر است.

خبرگزاری آلمان روز جمعه ۱۲ مهر (۴ اکتبر) گزارش داد که در نشست "شورای امنیت آلمان" به ریاست آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور با صادرات ژنراتورهای برق برای سیستم پدافند هوایی به امارات موافقت شده است. این موضوع در نامه پتر آلتمایر، وزیر اقتصاد آلمان به کمیته اقتصادی مجلس نمایندگان"بوندستاگ" آمده است.

شرکتی که قرار است به امارات متحده عربی تجهیزات تسلیحاتی صادر کند در شهر آلتن‌شتاد ایالت بایرن واقع شده است. این شرکت برای سیستم پدافند موشکی پاتریوت، ژنراتور تولید می‌کند.

امارات متحده عربی و آلمان از جمله کشورهایی هستند که از سیستم‌ پدافند موشکی پاتریوت برای محافظت در برابر حمله‌های هوایی استفاده می‌کنند.

صدور مجوز صادرات سلاح به امارات متحده عربی برای دولت ائتلافی آلمان موضوعی بسیار حساسیت برانگیز است، زیرا این کشور کوچک واقع در منطقه خلیج فارس با ذخایر عظیم نفت خود مدت‌هاست که در خط مقدم جنگ یمن در کنار عربستان سعودی علیه انصارالله می‌جنگد.

صدور مجوز برای فروش تجهیزات نظامی به امارات متحده عربی برخلاف توافقنامه احزاب حاکم آلمان است. این احزاب  در سال ۲۰۱۷ توافق کرده بودند که به کشورهایی که "به طور مستقیم" درگیر جنگ هستند، اسلحه صادر نکنند.

با وجود این توافق، صادرات اسلحه به امارات هرگز به طور کامل قطع نشده بود. زیرا این توافقنامه اجازه مواردی استثنایی را می‌دهد و فروش اسلحه را در برخی از موارد مجاز می‌داند. در نتیجه آلمان در هشت ماهه نخست امسال بیش از ۲۰۰ میلیون یورو تسلیحات به امارات متحده عربی صادر کرده است.

اوضاع منطقه خلیج فارس نیز تغییر کرده است. عدم پیشرفت در مبارزه با انصارالله به شکست اتحاد عربستان سعودی و امارات متحده عربی منجر شده است. در ماه ژوئیه سال جاری اعلام شد که امارات به تدریج حدود پنج هزار سرباز خود را از یمن خارج می‌کند. امارات در مورد تعداد سربازانی که در حال حاضر در یمن مستقر کرده نیز رسما معلومات نداده است.

تصمیم آلمان برای صدور مجوز فروش تسلیحات به امارات متحده عربی می‌تواند هم با تغییر مواضع امارات در جنگ یمن در ارتباط باشد و هم به دلیل افزایش تهدیداتی باشد که در منطقه بوجود آمده است.

در امارات متحده عربی هزاران آلمانی هم زندگی می‌کنند و ناتو (پیمان آتلانتیک شمالی) در این کشور پایگاه دارد./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها