کد خبر 64034

بازارهای سهام روز جمعه در کشورهای مختلف روند متفاوتی را طی کردند به گونه‌ای که شاخص‌های سهام آمریکا نزولی شدند و برعکس بازارهای اروپایی در نتیجه کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو و آغاز مذاکرات آمریکا و چین مثبت شدند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شاخص‌های سهام آمریکا روز جمعه بعد از لغو سفر مقامات چین به ایالت‌های کشاورزی آمریکا از جمله مونتانا در محدوده قرمز قرار گرفتند.

مقامات چین قرار بود این سفر را هفته بعد انجام دهند.

این لغو سفر مذاکرات تجاری بین آمریکا و چین را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است. پیش از این مذاکرات تجاری آمریکا و چین بعد از نزدیک به دوماه دوباره از سر گرفته شد و پیش از آن نیز آمریکا بر خی از تعرفه‌های اضافی بر محصولات چینی را موقتا به تعلیق درآورد.

دونالد ترامپ در سخنانی در یک کفنرانس خبری ضمن بیان اینکه مذاکرات در حال پیشرفت است در ادامه گفت وی به دنبال «یک توافق کامل» است.

در همین راستا شاخص داوجونز آمریکا 0/6 درصد افت کرد و شاخص S & P 500 نیز به موازات داوجونز 0/5 درصد کاهش یافت و شاخص نزدک کامپوزیت آمریکا نیز بیشتر از دو شاخص قبلی و به میزان 0/8 درصد افت کرد.

بر خلاف بازارهای آمریکا، شاخص‌های اروپایی با رشد مواجه شدند و این پنجمین هفته متوالی است که سهام اروپایی روندی صعودی را طی می‌کنند.

افزایش قیمت نفت و همچنین کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا و احیای مذاکرات تجاری بین آمریکا و چین مهمترین عامل رشد بازارهای سهام در اروپا بود.

مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا به مدت دو روز که در سطح معاونان وزارت دارایی برگزار شد پایان یافت و خبرگزاری شینهوا گزارش داده است که پیشرفت‌هایی در این مذاکرات صورت گرفته است.

در همین راستا شاخص «دکس 30» آلمان 0/1 درصد افزایش یافت  و شاخص «کک40» فرانسه نیز 32 واحد معادل 0/6 درصد رشد کرد.

شاخص «آیبکس 356» اسپانیا نیز 43 واحد معادل 0/5 درصد افزایش یافت و «فوتسی 100» لندن بر خلاف سایر شاخص‌های اروپایی 12 واحد معادل 0/2 درصد افت کرد.

 

ارسال نظر

تازه ها