کد خبر 63409

وزیر بریگزیت و وزیر کشور کابینه جانسون از پیشرفت مذاکرات با اتحادیه اروپا برای رسیدن به توافق خبر دادند و اعلام کردند که این توافق در تیررس قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، دو وزیر کابینه جانسون در حالی که فشارها روی دولت انگلیس برای دست یابی به توافق با اتحادیه اروپا بر سر چگونگی اجرای برگزیت افزایش یافته است، روز یکشنبه اعلام کردند که توافق با اتحادیه اروپا در تیررس قرار دارد.

«استفن بارکلی» وزیر برگزیت دولت انگلیس در گفت‌وگو با شبکه اسکای نیوز اظهار داشت که در مذاکرات فنی با طرف اروپایی پیشرفت‌هایی حاصل شده و توافق نهایی در تیررس است. وی درباره سندی که اخیرا پیرامون پیامدهای منفی خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا منتشر شد هم گفت: این سند بد ترین شرایط را مد نظر قرار داده بود و حتی برای یک لحظه هم به آن فکر نمی کنم.

156626527

این سند ماه گذشته میلادی در دفتر نخست‌وزیری انگلیس با نام رمزی «عملیات زردپره» تهیه شده و اشاره‌هایی به برنامه‌ریزی دولت برای پیشگیری از فروپاشی فاجعه‌بار زیرساخت‌های این کشور در صورت برگزیت بدون توافق دارد.

در این سند پنج صفحه ای که کلیات آن پیشتر در نشریه ساندی تایمز درز کرد، نسبت به کمبود سوخت، غذا و دارو، آشوب در بندرها، تنش مرزی و محافظت سخت از مرز با ایرلند و افزایش قیمت مراقبت‌های اجتماعی هشدار داده شده است. همچنین تاخیرهای طولانی در مبادی مرزی انگلیس و اتحادیه اروپا، افزایش قابل توجه قیمت برق، کاهش توان انگلیس برای مقابله با بیماری‌های دام و طیور و کاهش مواد غذایی تازه و افزایش قیمت در فروشگاه‌ ها، از دیگر موضوعاتی است که در این سند به آن اشاره شده است.

«پریتی پتل» وزیر کشور انگلیس هم در گفت وگو با برنامه پر طرفدار «اندرو مار» که روزهای یکشنبه از شبکه بی‌بی‌سی پخش می شود، ابراز اطمینان کرد که بوریس جانسون پیش از پایان مهلت برگزیت به توافق با اتحادیه اروپا دست پیدا خواهد کرد.

وی افزود: «تمام اجزای دولت روی رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا متمرکز است و برای اجرای برگزیت در تاریخ ۳۱ اکتبر (۹ آبان)   برنامه ریزی می‌کند.»

انگلیس کمتر از ۴۷ روز دیگر مهلت دارد تا درباره چگونگی خروج از اتحادیه اروپا به توافق رسیده یا بدون توافق این اتحادیه را ترک کند. ترزا می نخست وزیر سابق انگلیس پس از آنکه نتوانست موافقت پارلمان را بر سر پیش‌نویس توافق برگزیت کسب کند، مهلت خروج از اتحادیه اروپا را تمدید و به ناچار از مقام خود کناره گیری کرد.

جانشین او «بوریس جانسون» که دو ماه پیش بر کرسی نخست وزیری تکیه زد، حاضر به تمدید مهلت برگزیت نیست و قصد دارد تا انگلیس را به هر قیمتی از اتحادیه اروپا خارج کند.

در راستای تحقق این مساله، وی پارلمان این کشور را از سه شنبه هفته گذشته به مدت پنج هفته (۱۴ اکتبر -۲۲ مهر) تعطیل کرد تا دولت بتواند بدون مزاحمت قانون گذاران، برگزیت را اجرا کند.

با این حال دادگاه عالی اسکاتلند به غیرقانونی بودن تعلیق پارلمان رای داد و جانسون را متهم کرد که ملکه انگلیس را در این خصوص گمراه کرده است. دیوان دادگستری انگلیس قرار است روز سه شنبه آینده درباره این مساله رای نهایی را صادر کند.

جانسون همچنین از سوی افکار عمومی تحت فشار زیادی قرار دارد تا پیش از اجرای برگزیت، با اتحادیه اروپا به توافق برسد. او فردا با ژان‌کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا و میشل بارنیه نماینده شورای اروپا در امور برگزیت ملاقات خواهد کرد تا درباره راه‌کارهای رسیدن به توافق جدید که مورد رضایت طرفین باشد، رایزنی کند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها