کد خبر 63408

دولت ترامپ برخی از پروژه‌های ساخت دیوار مرزی در جنوب آمریکا و در مرز مکزیک را به دلیل کمبود منابع مالی لغو کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا سه پروژه ساخت دیوار در مرز جنوبی این کشور با مکزیک را به دلیل کافی نبودن منابع مالی ساخت این دیوار حذف کرده است.

به گزارش روز شنبه شبکه خبری بلومبرگ، مقام های آمریکایی با ارائه مدارکی به دادگاه گفته اند مقادیر پس انداز شده برای ساخت ۲۰ مایل (۳۲ کیلومتر) از دیوار مرزی بین آمریکا و مکزیک در ایالت های آریزونا و کالیفرنیا کافی نیست.

ارائه مدارک مربوطه درحالی انجام شد که نمایندگان مجلس آمریکا خود را آماده می کنند تا درخواست ترامپ را برای کاستن از محدودیت های اختصاص بودجه ساخت دیوار نادیده بگیرند. این درحالیست که دور جدیدی از تنش ها درباره ساخت دیوار مرزی در آستانه مهلت ۳۰ سپتامبر (۸ مهر) برای جلوگیری از تعطیلی دیگر دولت آغاز شده است.

دولت آمریکا به تازگی اعلام کرده بود که طرح هایی را برای انتقال ۳.۶ میلیارد دلار از بودجه پروژه های نظامی برای ساخت دیوار در نظر دارد. اعلام این موضوع در پی حکم دیوان عالی در ژوئیه گذشته انجام شد که  به دولت ترامپ اجازه می دهد از ۲.۵ میلیادر دلار از بودجه نظامی برای ساخت دیوار در مرز جنوبی استفاده کند؛ موضوعی که به گفته برخی یک دستاوردحقوقی بزرگ برای رئیس جمهور محسوب می شد.

ترامپ پس ورود به کاخ سفید سیاست‌های ضدمهاجرتی خود را با ممنوعیت ورود اتباع برخی کشورهای عمدتا مسلمان به آمریکا و جلوگیری  از ورود مهاجران به ایالات متحده از طریق خاک مکزیک اجرا کرد. هدف وی از ساخت دیوار در مرز مکزیک ایجاد مانع در برابر مهاجران است.

بخش هایی از دولت فدرال آمریکا در پی مخالفت ترامپ با دمکرات ها بر سر تامین بودجه دیوار مرزی میان آمریکا و مکزیک در ۲۲ دسامبر ۲۰۱۸ میلادی (دی ماه ۹۷) تعطیل شد. این تعطیلی که در آستانه سال نو میلادی رخ داد، ۸۰۰ هزار نفر از کارکنان دولت فدرال را تحت تاثیر قرار داد که از این میان، ۴۲۰ هزار نفر از کارکنان دولت فدرال بدون دستمزد به سرکار می رفتند و ۳۸۰ هزار نفر دیگر نیز به دلیل نبود بودجه در مرخصی اجباری به سر بردند.

تعطیلی دولت فدرال آمریکا سابقه دارد و در چهار دهه گذشته و از دوره ریاست جمهوری «جرالد فورد» ۲۲ بار تعطیل شده است.
بیشترین تعطیلی دولت فدرال در زمان ریاست جمهوری جیمی کارتر و طولانی ترین دوره تعطیلی دولت در زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون رخ داد.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها