کد خبر 62970

کارلوس بولسونارو پسر رئیس جمهور برزیل قابلیت های دموکراسی برای ایجاد تغییر در کشور را زیر سؤال برد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، کارلوس بولسونارو، یک دستیار نزدیک پدرش ژایر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل در توییتی نوشت: "تغییر شکلی که برزیل به دنبالش است، در صورت به کارگیری شیوه‌های دموکراتیک با آن سرعتی که ما توقع داریم اتفاق نخواهد افتاد."

بولسونارو که در حال حاضر یکی از اعضای شورای شهر ریودوژانیرو نیز هست و ۳۶ سال سن دارد، در این صحبتش توضیح نداد که منظورش از این به اصطلاح "تغییر شکل" چیست اما اخیرا حزب حاکم برزیل، متعلق به پدر او، از زمانی که ائتلاف‌هایی را برای دستیابی به اکثریت در کنگره تشکیل داد، تلاش داشته یک سری تغییرات اقتصادی و اجتماعی را در برزیل پیاده کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، دیلما روسف رئیس جمهور سابق برزیل و از شورشیان سابقی که در زمان حکومت دیکتاتوری نظامیان در این کشور به زندان افتاد و شکنجه شد، این توییت پسر بولسونارو را محکوم کرد.

او در اظهار نظری تصریح کرد: تنها کسانی که برای دموکراسی جنگیدند و در این راه مجبور به رفتن به تبعید و تحمل شکنجه و زندان شدند می‌دانند که دموکراسی تنها نظام ممکن برای حمایت از تغییر در برزیل و به حرکت واداشتن کشوری مثل برزیل است.

فیلپیه سانتاکروز، رئیس کانون وکلای برزیل هم از این اظهارنظر انتقاد کرد.

سانتاکروز که پدرش در زمان دیکتاتوری چند دهه پیش از سوی عوامل دولتی کشته شد گفت: هیچ گونه حمله به دموکراسی قابل قبول نبوده و هرگز نمی‌توان این پیام‌های مستبدانه را در برزیل عادی ساخت.

روز سه شنبه کانون وکلای برزیل در نشستی درباره دوران دیکتاتوری برزیل در محل مقر سازمان ملل در ژنو حضور داشت.

خوزه کارلوس دیاز یک عضو سابق کمیسیون ملی حقیقت در برزیل به محکوم کردن آن چه که استبداد خزنده در برزیل امروز خواند پرداخت.

ژایر بولسونارو، یک سیاستمدار راست افراطی در برزیل است که سال گذشته میلادی در پی بالاگرفتن رسوایی‌های فساد علیه دولت چپگرای سابق این کشور، توانست به ریاست جمهوری برسد. او با انتقادها از این که برزیل در زمان زمامداری او با کاهش آزادی مواجه شده مخالفت کرده است اما در عین حال اظهارنظرهای مثبتی درباره حاکمان نظامی دیکتاتور سابق برزیل نیز مطرح کرده است؛ حاکمانی که در زمان حکومتشان مرتکب صدها مورد قتل فراقانونی و ناپدیدسازی افراد شدند.

چند روز پیش نیز او در اقدامی تعجب برانگیز از کودتای نظامی ۱۹۷۳ در شیلی ستایش کرد. این ستایش او بعد از آن مطرح شد که میچل باچله اصالتا شیلیایی و مقام ارشد حقوق بشری فعلی سازمان ملل، به اظهار نگرانی درباره قتل‌های رخ داده از جانب پلیس برزیل و ایجاد محدودیت برای آزادی‌های مدنی در برزیل پرداخت.

ادواردو بولسونارو، یکی دیگر از سه پسر رئیس جمهور فعلی برزیل و از قانونگذاران این کشور نیز سال گذشته میلادی در اظهارنظری عجیب با گفتن این که تعطیل کردن دادگاه عالی فدرال برزیل کار آسانی است، جنجال به وجود آورد.

این قانونگذار در این اظهارنظرش خطاب به نیروهای جدید پلیس فدرال پلیس که ویدئوی آن در فضای مجازی این کشور بازتاب پیدا کرد گفته بود: برای این کار حتی لازم نیست یک جیب بفرستید فقط یک سرباز و یک سرجوخه به آنجا اعزام کنید!

کارلوس بولسونارو در دفاع از توییت جنجالی روز دوشنبه‌اش درباره دموکراسی، روز سه شنبه مجددا در توییتر گفت: امور را به شکل دموکراتیک نمی توان سریع تغییر داد و این یک حقیقت است.

او همچنین انتقادها درباره اظهارنظرش را به سخره گرفته و به شوخی گفت: "حالا من هم یک دیکتاتور شدم؟"

منبع: ایسنا 

ارسال نظر

تازه ها