کد خبر 62969

سه قاضی عالیرتبه دادگاه استیناف اسکاتلند ممنوعیت تعطیلی پارلمان بریتانیا را صادر کردند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، دادگاه استیناف اسکاتلند، ضمن غیرقانونی خواندن اقدام «بوریس جانسون» در تعلیق پارلمان تأکید کرد که تعطیلی پارلمان بیش از بیش به بن‌بست در نظام سیاسی بریتانیا در آستانه مهلت 31 اکتبر (9 آبان ماه) برگزیت دامن می‌زند.

پایگاه اینترنتی «بلومبرگ» گزارش کرد، سه قاضی دادگاه تجدیدنظر اسکاتلند، اجرای این حکم را تا زمان تصمیم‌گیری هفته آینده دیوان عالی انگلیس به تعویق انداختند.

شبکه «سی ان ان» نیز در این خصوص گزارش کرد، سه قاضی عالی‌ترین دادگاه استیناف اسکاتلند حکم کرد که تصمیم دولت انگلیس برای تعطیلی پارلمان این کشور غیرقانونی است.

«جوانا چری» نماینده حزب ملی اسکاتلند که جزء آن دسته از نمایندگان پارلمان بریتانیا بود که پرونده غیرقانونی بودن تعلیق پارلمان این کشور را به دادگاه برده بود، در یک پیام توییتری نوشت: «هر سه قاضی عالی‌ترین دیوان استیناف اسکاتلند، تعلیق پارلمان را غیرقانونی اعلام کردند».

وی در یک پیام توییتری دیگر ادامه داد: «تشکر فراوان از تمامی حامیان و تیم حقوقی خارق‌العاده خود داریم که به این حکم تاریخی مبنی بر غیرقانونی بودن تعلیق پارلمان رسیدند».

دادگاه استیناف اسکاتلند در حالی به غیرقانونی بودن تعطیلی پارلمان انگلیس رأی داده است که یک قاضی اسکاتلندی، آن را قانونی خوانده بود و با حکم جدید، حکم رأی قبلی دادگاه در خصوص قانونی بودن تصمیم جانسون برای تعطیلی پارلمان بریتانیا را لغو می‌کند.

با اینحال، شبکه راشاتودی گزارش کرد که دولت انگلیس قصد دارد علیه جدیدترین حکم دیوان عالی اسکاتلند، تقاضای تجدیدنظر کند.

طبق تصمیم دولت جانسون، مجلس عوام بریتانیا از بامداد روز گذشته (سه‌شنبه) به مدت پنج هفته تعلیق شد و آنطور که بی بی سی نیز رأی داده است، گرچه دادگاه استیناف اسکاتلند، تصمیمی درباره لغو تعلیق پارلمان اتخاذ نکرده است اما سه‌شنبه آینده، دادگاه عالی بریتانیا، رسیدگی به این پرونده را آغاز می‌کند.

منبع: فارس 

ارسال نظر

تازه ها