کد خبر 62599

بانک مرکزی چین اعلام کرد میزان ذخایر ارزهای خارجی در چین 3.5 میلیارد دلار افزایش پیدا کرد و به 3 تریلیون و 107 میلیارد دلار رسید.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، میزان ذخایر ارز خارجی توسط دولت چین به صورت ناگهانی افزایش یافت و این در حالی است که یوان در خلال ماه آگوست شدیدترین سقوط را طی 25 سال اخیر به دلیل جنگ تجاری بین این کشور و آمریکا تجربه کرد.

بانک مرکزی چین اعلام کرد ذخایر ارز خارجی چین که بزرگترین میزان ذخایر دنیا را دارد در ماه آگوست 3.5 میلیارد دلار افزایش یافت و به 3 تریلیون و 107 میلیارد دلار رسید.

اقتصاددانان که در نظرسنجی رویترز شرکت کرده بودند پیش‌بینی کرده بودند که میزان ذخایر چین در ماه آگوست نسبت به ماه جولای 4 میلیارد دلار کاهش خواهد یافت و کل میزان ذخایر به 3 تریلیون و 100 میلیارد دلار خواهد رسید.  دلیل این امر از منظر این اقتصاددانان نوسانات موجود در نرخ‌های ارز جهانی و همچنین قیمت اوراق قرضه است که توسط دولت چین میزان زیادی از آنها نگهداری می‌شود.

تنظیم‌کننده ارز خارجی در چین اعلام کرد دلیل افزایش ذخایر ارز خارجی در چین حفظ موازنه ثابت پرداخت‌های بین‌المللی توسط دولت چین و رشد اقتصادی باثبات این کشور بوده است.

همچنین این نهاد تنظیم‌کننده اعلام کرد که قیمت اوراق قرضه در جهان رو به افزایش بوده است. با وجود جنگ تجاری گسترده این کشور با آمریکا و همچنین کاهش رشد اقتصادی جهان دولت چین موفق شده است که جریانات سرمایه در سال گذشته را تحت کنترل خود داشته باشد.

به دلیل کنترل جریانات سرمایه توسط دولت چین میزان ذخایر این کشور از اکتبر 2018 که در سطح پایینی قرار داشت شروع به افزایش کرد و سرمایه‌گذاری خارجی در اوراق و سهام چین نیز رشد کرد.

در ماه آگوست ارزش یوان در برابر دلار 3.8 درصد سقوط کرد که شدیدترین سقوط پول این کشور از سال 1994 تاکنون محسوب می‌شود. نرخ برابری یوان در برابر دلار اکنون در سطحی قرار دارد که در 11 سال اخیر بی سابقه بوده است.

Capture2

چند روز بعد از اینکه آمریکا اعلام کرد که از اول ماه سپتامبر بر روی کالاهای چینی تعرفه اعمال خواهد کرد در تاریخ 5 آگوست هر دلار امریکا با 7 یوان چین معامله شد که بعد از بحران مالی 2009 – 2008 این میزان برابری بی‌سابقه بود.

ساعاتی بعد از این که این میزان برابری رخ داد دولت آمریکا چین را در لیست سیاه دستکاری کنندگان نرخ ارز قرار داد که از سال 1994 تا کنون بی سابقه بوده است اما نهاد تنظیم‌کننده ارزهای خارجی چین اعلام کرد که این اتهام آمریکا هیچ بنیادی در واقعیت ندارد.

 

ارسال نظر

تازه ها