کد خبر 62560

رئیس جمهور فرانسه با نخست وزیر لبنان درباره جنبش حزب الله علیه اسرائیل تماس تلفنی گرفته و با یکدیگر گفتگو کردند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نوشته روزنامه الیوم السابع چاپ مصر، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در تماس تلفنی با سعد حریری، نخست وزیر لبنان خرسندی خود را از پیشرفت فعلی در مسیر آغاز طرح‌های کنفرانس سرمایه‌گذاری "سیدر" ابراز داشت.

حریری نیز در این گفتگوی تلفنی از تلاش‌های ماکرون برای مهار تنش‌ها در مرزهای جنوبی لبنان در پی حمله اخیر رژیم صهیونیستی به ضاحیه جنوبی بیروت و نیز نقش محوری فرانسه برای تمدید دوره ماموریت نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در جنوب لبنان (نیروهای یونیفل) تقدیر کرده و بر پایبندی لبنان به قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت (که پس ا ز حمله سال ۲۰۰۶ رژیم صهیونیستی به لبنان صادر شد) تاکید کرد.

دفتر اطلاع‌رسانی نخست وزیر لبنان اعلام کرد، ماکرون و حریری در این گفتگوی تلفنی توافق کردند موضوعاتی چون تسریع در اجرای اصلاحات و پروژه‌های سرمایه‌گذاری در لبنان و راه‌های تقویت ثبات در لبنان و منطقه را در دیداری که قرار است ۲۰ سپتامبر جاری در پاریس داشته باشند، به صورت جدی بررسی و پیگیری کنند.

در کنفرانس بین‌المللی پاریس (سیدر) که آوریل سال گذشته برگزار شد، کمک‌های مالی برای حمایت از لبنان جهت عبور از بحران مالی و اقتصادی این کشور تصویب شد، در واقع به شرط اجرای اصلاحات بنیادی مالی، اقتصادی و مدیریتی در لبنان، کمک‌های مالی و وام‌هایی به ارزش نزدیک به ۱۲ میلیارد دلار برای این کشور درنظر گرفته شد.

فرستاده فرانسه که مسئول نظارت بر اجرای اصلاحات در لبنان است، به تازگی سفری سه روزه به لبنان داشت و درباره اجرای اصلاحات و آغاز ارائه کمک‌های سیدر با مسئولان عالی‌رتبه لبنان دیدار و گفتگو کرد.

حریری در کنفرانس مطبوعاتی در بندر بیروت تاکید کرد: رشد اقتصادی لبنان به تلاش مستمر، پایان مشکلات و بحران‌های سیاسی و توافق درباره تمامی مسائل نیاز دارد و اجرای اصلاحات مالی و اقتصادی در کنار تصویب قوانین پیشرو همسو با وضعیت فعلی و مبارزه با فساد و قاچاق، یک ضرورت است.

نخست وزیر لبنان گفت: اولویت باید تلاش برای افزایش درآمدهای دولت و اجرای اصلاحات طبق اصول علمی باشد نه اینکه فقط مسائلی با هدف جلب نظر مردم در رسانه‌ها مطرح شود.

او افزود: در شرایط فعلی اولویت تحقق منافع مردم، کشور و اقتصاد لبنان است، من نیز همسو با میشل عون، رئیس جمهور، نبیه بری، رئیس پارلمان و تمامی گروه‌های سیاسی از این مساله واقف هستیم که اصلاحات را باید آغاز کنیم و این اصلاحات به نفع ماست، ما اگر تغییر را از خودمان و شیوه کارمان آغاز نکنیم، هرگز موفق نخواهیم شد.

لبنان با بحران مالی و اقتصادی شدیدی مواجه است، این کشور با کاهش نرخ رشد اقتصادی روبه‌روست. این نرخ در نیمه اول سال جاری میلادی به صفر رسید و علاوه بر آن بدهی کل لبنان از ۸۶ میلیارد دلار فراتر رفته است. علاوه بر نرخ ۳۵ درصدی بیکاری در لبنان این کشور از ضعف زیرساخت‌ها و عملکرد اقتصاد کلان رنج می‌برد.

میشل عون در نشست اقتصادی روز دوشنبه با رئیس پارلمان، نخست وزیر، روسای احزاب، جریان‌ها و گروه‌های سیاسی اصلی این کشور حالت فوق‌العاده اقتصادی و تصویب طرح اصلاح مالی میان‌مدت سه ساله (تا سال ۲۰۲۲) را برای مقابله با بحران مالی شدید این کشور اعلام کرد./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها