کد خبر 62541

وزیر خارجه سوئد در رابطه با کنش های اسرائیل انتقاداتی به این کشور کرد و خود را ضد اسرائیلی خواند و از سمت خود کناره گیری کرد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، مارگوت والستروم در بیانیه‌ای اعلام کرد: تمام تجربیاتم را در این سمت به کار بستم تا سوئد کشوری امن، مورد احترام جهانی و یک شریک مورد ستایش باقی بماند. زمان آن است که من وقت بیشتری را در کنار همسرم، فرزندانم و نوه‌هایم بگذرانم.

براساس اعلام دولت سوئد، والستروم به‌زودی این سمت را ترک می‌کند اما زمان دقیق خروج او مشخص نیست. والستروم برای روابط پرتنش با رژیم صهیونیستی شناخته شده است. سال ۲۰۱۴ آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه وقت اسرائیل از تصمیم سوئد برای به رسمیت شناختن فلسطین به عنوان "کشور فلسطین" انتقاد کرد.    

در پی واکنش اسرائیل، والستروم تل‌آویو را به "تخاصم افراطی" متهم کرد و تاکید کرد که آن‌ها "متحدانشان را ناراحت" می‌کنند. والستروم همچنین در دسامبر ۲۰۱۵ با انتقاد دوباره از رژیم صهیونیستی در پارلمان گفت این رژیم بدون برگزاری دادگاه مظنونان در حمله به اسرائیلی‌ها را "اعدام" می‌کند.   

والستروم همچنین خشم سعودی‌ها را در سال ۲۰۱۵ برانگیخت؛ او تنبیه عربستان برای یک وبلاگ‌نویس لیبرال را "قرون وسطایی" توصیف کرد. این مقام سوئدی در دوره تصدی پنج ساله خود وضعیت حقوق بشری در فلسطین و صلح در یمن را در کانون توجه قرار داده بود. همچنین وضعیت نقض حقوق بشری در عربستان دور از ذهن او نبوده است.

 

ارسال نظر

تازه ها