کد خبر 62479

چین خطاب به آمریکا گفت که انقدر ادای قلدرهای مدرسه رو درنیاره و دست از تشدید جنگ تجاری و افزودن تعرفه ها برداره.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، طی ماهی که گذشت نشانه هایی از بهبود روابط تجاری چین و امریکا دیده می شد همان طور که چین از آمریکا درخواست کرد که برای بهبود اوضاع تجاری دست به مذاکره بزنند ولی اوضاع مطابق پیش بینی ها پیش نرفت و جنگ تجاری در اواخر هفته گذشته تشدید شد.

یکی از علائم شدت گرفتن جنگ تجاری در چند روز اخیر افزایش تعرفه های نفت خام آمریکا توسط چین است و این اتفاق درحالی میافتد که نفت آمریکا تا به حال هدف چین در جنگ تجاری قرار نگرفته بوده است و آمریکا در پاسخ به این اقدام چین تعرفه کالاهای چینی به ارزش ۱۲۵ میلیارد دلار را ۱۵ درصد افزایش داد. این کالاها بیشتر شامل تجهیزات الکترونیکی هستند.

 چین نیز در مقابل به اعمال افزایش تعرفه های کالاهای چینی به ارزش ۷۵ میلیارد دلار پرداخت ولی پکن به طور واضح بیان نکرد که قیمت کالاهای چینی پس از اعمال تعرفه های امریکا چه قدر خواهد شد.

خبرگزاری رسمی دولت چین "شین هوآ" در واکنش به اتفاقات رخ داده در گزارشی نوشت:" آمریکا باید یاد بگیرد که چگونه مسئولیت کارهایش را بر عهده بگیرد و مانند قلدر مدرسه رفتار نکند."

این خبرگزاری در ادامه افزود:" آمریکا به عنوان ابرقدرت جهان باید تلاش کند تا جهان را به محیط بهتری تبدیل کند و این مسئولیت را بر عهده بگیرد نه اینکه هر لحظه اوضاع را بدتر کند و این تنها راهی است که امریکا بتواند دوباره اعتماد جهان را به دست آورد."

 

یکی از خبرگزاری های رسمی دولت چین در این خصوص می گوید:" افزایش تعرفه های چین نمی‌تواند در کند کردن روند توسعه این کشور نقش نقش کلیدی ایفا کند."

در حال حاضر اقتصاد در حال پیشرفت چین این کشور را به زمین حاصلخیزی برای سرمایه گذاران خارجی تبدیل کرده است که کشورهای خارجی نمی توانند از آن چشم پوشی کنند.

در تازه ترین اتفاق ترامپ در توییتی چین را تهدید کرده است که در صورت انتخاب دوباره این کشور را با خاک یکسان خواهد کرد . اشاره وی به کند کردن روند رشد اقتصادی و بالا بردن فشار جنگ تجاری علیه چین است. 

دولت ترامپ اخیرا بر ۱۱۰ میلیارد دلار واردات کالاهای چینی تعرفه‌های جدید وضع کرد. تعرفه ۱۵ درصدی کالاهای مصرفی شامل کفش و دستگاه‌های برقی و برخی از محصولات فناوری مانند اپل واچ را در برمی‌گیرد. تعرفه ۱۵ درصدی رو واردات شمار دیگری از کالاهای چینی به ارزش حدود ۱۶۰ میلیارد دلار شامل لپ‌تاپ‌ها و تلفن‌های همراه در ۱۵ دسامبر اجرایی خواهند شد. دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، این تعرفه‌ها را برای تعدیل تاثیر آنها روی خرید تعطیلات سال نو به تاخیر انداخته است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، شرکت "جی پی مورگان اند چیس" برآورد کرده که جدیدترین دور تعرفه‌ها میانگین هزینه خانوارهای آمریکایی را از ۶۰۰ دلار به ۱۰۰۰ دلار در سال می رساند. البته این برآورد پایین‌ترین حد ممکن را بدر بر می گیرد. تعرفه‌ها از مارس ۲۰۱۸ توسط آمریکا و چین علیه صادرات دو کشور وضع شده‌اند. این تعرفه‌ها به اقتصاد جهانی نیز آسیب زده‌اند. صندوق بین‌المللی پول در ژوییه چشم‌انداز رشد اقتصاد جهانی را که پیش از آن نیز به پایین‌ترین حد از زمان بحران مالی جهانی رسیده بود، به دلیل ابهامات پیرامون جنگ تجاری تنزل بیشتری داد./ خبرآنلاین

 

ارسال نظر

تازه ها