کد خبر 62338

نمایندگان پارلمان انگلیس با پیشبرد طرحی که خواستار جلوگیری از خروج از اتحادیه اروپا بدون توافق با این اتحادیه است، موافقت کردند

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، نمایندگان پارلمان انگلیس روز چهارشنبه در دومین ضربه به دولت نخست‌وزیر «بوریس جانسون»، طرح ممانعت از «برگزیت بدون توافق» را به تصویب رساندند. 

این دومین شکست برای آقای جانسون ظرف کمتر از ۲۴ ساعت محسوب می‌شود.   نمایندگان پارلمان انگلیس بامداد امروز (چهارشنبه) در اولین گام از تصویب همین طرح، طرح دیگری را به تصویب رساندند که خواستار واگذاری کنترل روند «برگزیت» به نهاد قانونگذار در انگلیس است.  

در رأی‌گیری چهارشنبه شب قانونگذاران مجلس عوام با پیشبرد طرح ممانعت از برگزیت بدون توافق با ۳۲۹ رأی موافق در برابر ۳۰۰ رأی مخالف موافقت کردند. در صورت تصویب کامل این طرح در مرحله بعد، بوریس جانسون ملزم خواهد بود در صورت نرسیدن به توافق با اتحادیه اروپا ضرب‌الاجل خروج از این اتحادیه را بار دیگر تمدید کند. 

بوریس جانسون اعلام کرده قصد دارد به هر قیمتی در تاریخ ۳۱ اکتبر کشورش را از اتحادیه اروپا خارج کند. او گفته اقدام پارلمان در ممانعت از خروج بدون توافق را سنگ‌اندازی در مذاکرات انگلیس با اتحادیه اروپا می‌داند. 

یک مقام دولت انگلیس دوشنبه گفته بود در صورتی که نمایندگان پارلمان طرح ممانعت از خروج بدون توافق را تصویب کنند، جانسون روز ۱۴ اکتبر انتخابات سراسری برگزار خواهد کرد.

طرح ممانعت از برگزیت بدون توافق جانسون را ملزم می‌کند که یا با اتحادیه اروپا در مورد نحوه خروج به توافقی مدون برسد یا بار دیگر ضرب‌الاجل خروج را به تعویق بیاندازد. در صورتی که نمایندگان پارلمان روز چهارشنبه دومین مرحله این طرح را تصویب کنند، جانسون قادر به خارج کردن انگلیس از اتحادیه اروپا بدون توافق با این اتحادیه نخواهد بود.  

«ترزا می» نخست‌وزیر مستعفی انگلیس سه بار توافق با اتحادیه اروپا را به پارلمان ارائه کرد اما قانون‌گذاران هر سه بار این طرح را رد کردند. او سوم خرداد امسال با اعلام شکست تلاش‌هایش برای حصول توافق با بروکسل برای خروج از اتحادیه اروپا استعفای خود را اعلام کرد و در تاریخ هفتم ژوئن (۱۷ خرداد) رسماً از سمت خود کناره‌گیری کرد.

بوریس جانسون وعده داده است که روز ۳۱ اکتبر، مهلت برگزیت، لندن با توافق یا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد./فارس

 

ارسال نظر

تازه ها