کد خبر 60996

یکی از سران گروه جی 7 از بازگشت روسیه و تصمیم کشورها درباره این موضوع خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، طبق منابع خبرگزاری "کیودو"، مضمون دقیق این بحث افشا نشده است.

چند روز پیش دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، موافقت خود را با پیشنهاد امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی‌اش مبنی بر دعوت روسیه به نشست سال ۲۰۲۰ گروه هفت -که در آمریکا برگزار خواهد شد- اعلام کرده بود.

ترامپ هم‌چنین اظهار داشته بود که روسیه، باید به قالب نشست گروه هشت، مطابق گذشته بازگردد. در حالیکه برخی کشورها مانند ژاپن از این طرح استقبال کرده‌اند، کشورهایی از قبیل کانادا نیز به شدت با این مخالف‌اند. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، این هفته در اظهارات خود، هر گفت‌وگو با کشورهای گروه هفت را مفید دانسته بود.

قالب گروه هشت، از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۴ پا برجا بوده اما به دلیل اختلافات با روسیه بر سر اتفاقات در کریمه و اوکراین، اعضای این گروه به هفت کشور کاهش یافته است.

مجمع گروه هفت، مسکو را به دخالت در امور داخلی اوکراین متهم کرده و روسیه را در نتیجه آن، مورد تحریم قرار داده است. اخیرا، تعداد بیشتری از سیاست‌مداران غربی، به پرسش‌گری درخصوص در افتادن با روسیه و دور شدن از همکاری سودآور متقابل پرداخته‌اند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها