کد خبر 60503

دفتر امور خارجه و منافع مشترک انگلیس در خصوص بازداشت یکی از کارمندان کنسولگری این کشور در هنگ‌کنگ از سوی چینابراز نگرانی کرد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، دفتر امور خارجه و منافع مشترک انگلیس ضمن ابراز نگرانی در خصوص بازداشت یکی از کارمندان کنسولگری این کشور در هنگ‌کنگ از سوی چین اعلام کرد به دنبال اطلاعات بیشتر در خصوص این موضوع است.

سخنگوی این دفتر اظهار کرد «نگران گزارش‌هایی مبنی بر بازداشت یکی از اعضای گروه خود هستیم که در حین بازگشت از شنزن چین به هنگ کنگ دستگیر شده است». «ما از خانواده او حمایت می‌کنیم و به دنبال کسب اطلاعات بیشتر از سوی مقامات استان «گوانگ‌دونگ» هنگ‌کنگ هستیم».

وب‌سایت خبری «اچ‌کی ۱۰» اعلام کرد یکی از عضای خانواده «سیمون چنگ» از کارمندان کنسولگری انگلیس در هنگ‌کنگ، گفته است او پس از رفتن به شنزن چین در ۸ آگوست بازنگشته است. با این حال، کنسولگری انگلیس در هنگ‌کنگ تاکنون در این خصوص اظهارنظری نکرده است.

از اوایل ماه ژوئن (اواسط خرداد) سال جاری میلادی، هنگ‌کنگ شاهد اعتراضات خیابانی است. صد‌ها هزار نفر از مردم این شهر در ابتدا در اعتراض به لایحه استرداد که به موجب آن مجرمان در هنگ‌کنگ به سرزمین اصلی، چین، تحویل داده می‌شدند به خیابان‌ها آمدند. به دنبال این اعتراضات آن لایحه به تعلیق درآمد، اما اعتراضات همچنان ادامه یافت و بر شدت آن‌ها نیز افزوده شد. معترضان در حال حاضر خواستار استقلال و برکناری کری لام، رئیس اجرایی کنونی این شهر، هستند.

چین عامل اصلی دامن‌زدن به این اعتراض‌ها را کشور‌های خارجی می‌داند و دخالت‌های این کشور‌ها از جمله، انگلیس و آمریکا، را به شدت محکوم می‌کند. پیش از این، پکن اعتراضات هنگ‌کنگ را نشانه‌هایی از تروریسم دانسته بود.

هنگ کنگ در سال ۱۹۹۷ از استعمار انگلیس خارج شد و به جمهوری خلق چین پیوست. این منطقه هم‌اکنون تحت فرمول «یک کشور، دو نظام» اداره می‌شود که به موجب آن از استقلال نسبی برخوردار است، اما جزئی از خاک کشور چین محسوب می‌شود./ باشگاه خبرنگاران جوان

 

 

ارسال نظر

تازه ها