کد خبر 60464

آمریکا بعد از خروج از پیمان INF با روسیه، یک فروند موشک میان‌برد کروز آزمایش کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،آمریکا بعد از خروج از پیمان «منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» با روسیه یک فروند موشک میان‌برد کروز آزمایش کرد. 

به نوشته پایگاه «دیفنس‌پست»، وزارت دفاع آمریکا دوشنبه اعلام کرد یک موشک کروز زمین‌پایه میان‌برد را آزمایش کرده است. 

آزمایش این موشک چند هفته بعد از خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد صورت می‌گیرد که انجام چنین آزمایش‌هایی را ممنوع می‌کرد. 

وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای در خصوص این آزمایش ادعا کرد این موشک بعد از ۵۰۰ کیلومتر پرواز با موفقیت به هدف خود اصابت کرده است. 

پنتاگون گفته که داده‌های به دست آمده از این آزمایش و تجارب ناشی از آن، راهنمای این وزارتخانه برای توسعه توانمندی‌ها در زمینه موشک‌های میان‌برد خواهد بود. 

«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا ۱۱ مردادماه از خروج رسمی این کشور از معاهده «منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» موسوم به INF خبر داد.

پامپئو در صفحه شخصی توئیتر خود با تکرار ادعای عدم پایبندی روسیه به این معاهده، نوشت: «در تاریخ دوم فوریه 2019، ایالات متحده به روسیه شش ماه فرصت داد تا به پایبندی به معاهده من موشک‌های هسته‌ای میان‌برد بازگردد. روسیه مخالفت کرد، پس این توافق امروز پایان می‌یابد».

همزمان با اعلان توئیتری پامپئو، وزارت خارجه روسیه نیز با صدور بیانیه‌ای خروج رسمی این کشور از معاهده مذکور را اعلام کرد.

در بیانیه روسیه آمده بود: «در دوم آگوست 2019، توافق بین اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده آمریکا مبنی بر نابودی موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد، که در تاریخ 8 دسامبر 1987 در واشنگتن امضا شد، با اقدام آمریکایی‌ها ملغی می‌باشد».

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، آمریکا و روسیه را از تملک، تولید یا پرتاب آزمایشی موشک‌های زمین‌پایه میان‌برد (۱۰۰۰ - ۵۰۰۰ کیلومتر) و کوتاه‌بردتر (۱۰۰-۵۰۰ کیلومتر) منع می‌کند. این پیمان در دهه هشتاد میلادی و در دوران ریاست‌جمهوری «رونالد ریگان» و «میخائیل گورباچف» روسای جمهوری وقت آمریکا و شوروی سابق منعقد شد. واشنگتن اما بارها روسیه را به نقض این معاهده متهم کرده است اما روسیه تمامی اتهامات را رد می‌کند./فارس

 

ارسال نظر

تازه ها